107,6 FM

Ile będą kosztowały polskie F-35 i czy to drogo?

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podał w mediach społecznościowych cenę, jaką Polska zapłaci za samoloty F-35. Magazyn milmag.pl porównał ją z kosztami podobnego zakupu, którego dokonała Belgia.

Umowa na zakup 32 maszyn najnowszej, piątej generacji ma być podpisana w piątek w Dęblinie. Mają nas one kosztować 4,6 mld dolarów. Do tego będzie trzeba doliczyć 23-procentowy podatek VAT, czyli nieco ponad 1 mld USD - podał milmag.pl

Milmag.pl porównał koszty podobnych zakupów dokonanych przez Polskę i Belgię. Belgowie zamówili 34 samoloty za 4,25 mld dolarów (to cena netto, stawka VAT w Belgii jest niższa niż w Polsce, bo wynosi 21 proc.).

Ceny netto za jeden samolot wynoszą więc: 143,75 mln dolarów w przypadku Polski i 125 mln dolarów w przypadku Belgii. Można by z tego wysnuć wniosek, że Polska zapłaci więcej. Branżowy serwis ocenia jednak, że w obu przypadkach ceny za płatowce z silnikami będą prawdopodobnie zbliżone, jeśli nie identyczne, zaś różnica wynikać może z innych wybranych składników pakietu dodatkowego.

F-35 Lightning II: Full Demonstration
DtRockstar1
« 1 »
 • podajnik
  28.01.2020 09:43
  W piątek będzie można ocenić kto przepłacił bo dopiero w piątek zobaczymy podpisany kontrakt a w nim szczegóły co za tą cenę otrzymaliśmy. Wariantów jest wiele, a zagrożenia Polskie są zupełnie inne to na froncie niż w głęboko schowanej Belgii.
  Dwa lata temu nikt nie przypuszczał, że temat nowych samolotów się za chwilę pojawi, a tu już umowę będą podpisywać.
  doceń 10
 • janek32
  28.01.2020 10:32
  Porównanie cen jest bezwartościowe. To nie jabłka na targu tylko skomplikowane maszyny budowane pod konkretną specyfikacje klienta. Szkoda, że rząd zupełnie odpuścił offset. Wojsko dostanie świetne maszyny ale gospodarka nasza nie dostanie nic. Nie będzie fabryki w Polsce, polskie firmy nie będą dostarczały części do tych samolotów. Kiedyś to był standard przy takich dużych kontraktach.
 • podajnik
  28.01.2020 11:04
  Polski lotnik to i na drzwiach od stodoły poleci, jak mawiał Komorowski.
  Przez brak wizji i decyzji Polska nie wzieła udziału w programie budowy F-35 kilkanaście lat temu więc teraz musi kupić wszystko z półki.
  Zresztą dziś offset też był możliwy, ale kosztowałby dodatkowy miliard dolarów. Dziękujemy ci Platformo.
  doceń 16
 • janek32
  28.01.2020 12:34
  Tak, tak... 8 lat Polki i Polaki. Znamy już te bajki. PiS już 5 lat rządzi, pora wreszcie wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Upadła stadnina koni w Janowie, spółki energetyczne na giełdzie szorują po dnie, w służbie zdrowia dramat, wirus ASF szaleje, puszcza wycięta... Do tego przemysł zbrojeniowy wykończony. Caracale miały być składane w Polsce, dając pracę polskim pracownikom. F35 będą składane w Stanach, my tylko za to zapłacimy.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama