107,6 FM

Politechnika Śląska. Otwarto Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska

Działalność centrum ma być odpowiedzią na potrzeby związane ze zmianami klimatu w regionie oraz kraju.

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska otwarto w piątek na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jego główną misją jest działalność naukowo-dydaktyczna i promocja innowacyjnych technologii w obszarze ochrony klimatu i środowiska.

W badaniach prowadzonych przez naukowców Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska zostanie wykorzystane mobilne laboratorium pomiarów imisji zanieczyszczeń powietrza. Samochód, wyposażony m.in. w specjalistyczne analizatory, miernik pyłu zawieszonego czy zestaw meteo, umożliwi wykonywanie badań bezpośrednio w terenie.

Rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk przypomniał podczas uroczystości, że Politechnika Śląska uzyskała w ubiegłym roku prestiżowy tytuł uczelni badawczej, co wiązało się m.in. z określeniem priorytetowych obszarów badawczych. Jednym z nich jest ochrona klimatu i środowiska oraz nowoczesna energetyka.

Wśród celów centrum jest edukacja oraz angażowanie studentów Politechniki Śląskiej, uczniów Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej i szkół podstawowych w działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska w Polsce oraz na świecie. Planowane są wykłady i zajęcia poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z efektem cieplarnianym, prognozami wzrostu temperatury atmosfery Ziemi, zahamowaniem zmian klimatycznych.

- W tej chwili Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska to interdyscyplinarna przestrzeń, dlatego też zapraszamy do współpracy nie tylko naukowców i studentów z Politechniki Śląskiej, ale także wszystkie instytucje zainteresowane tą tematyką oraz władze samorządowe, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, miasto Gliwice, jak i wszystkie miasta zlokalizowane w regionie - powiedział prof. Arkadiusz Mężyk.

- Miasto Gliwice pragmatycznie podchodzi do tego rodzaju działań. Z jednej strony chciałbym zaoferować przestrzeń miasta jako miejsca, gdzie można robić badania, doświadczenia. Z drugiej strony oczekuję, że centrum przyniesie nam rozwiązania i podpowie, jak dawać sobie radę z problemami ochrony klimatu i czystości powietrza - mówił w piątek prezydent Gliwic Adam Neumann.

Politechnika Śląska. Otwarto Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska   Otwarcie centrum. Maciej Mutwil /Politechnika Śląska
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama