107,6 FM

Rutynowe czynności

Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Mk 7,6

Mk 7, 1-13

U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.

Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?»

Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie».

I mówił do nich: «Sprawnie uchylacie Boże przykazanie, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: „Czcij ojca swego i matkę swoją”, oraz: „Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie”. A wy mówicie: „Jeśli ktoś powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem złożonym w ofierze jest to, co miało być ode mnie wsparciem dla ciebie” – to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ani dla matki. I znosicie słowo Boże ze względu na waszą tradycję, którą sobie przekazaliście. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie».

Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Mk 7,6

Ewangelia z komentarzem. Rutynowe czynności
Gość Niedzielny

Rutynowe czynności po przebudzeniu, przed wyjściem do pracy, w obowiązkach zawodowych, w organizacji życia rodzinnego… Wszystkie służą nam w relacjach z naszymi bliskimi, by sprawnie, lepiej, spokojniej razem funkcjonować. Potrzebujemy ich, bo nadają pewien rytm naszej codzienności. Z drugiej strony rutyna nieraz nas zabija, a przywiązanie do niej nie ułatwia życia bliskim wokół nas. Ile razy nawyki drugiego nie pokrywają się z naszymi i nawet najdrobniejsze sprawy potrafią wywołać niemałą awanturę? Jezus stawia nas w prawdzie, Ewangelia nie jest zwyczajem, sposobem na życie czy przekazaną rodzinną tradycją. To przede wszystkim relacja serca przywiązanego do Boga i otwartego na bliźniego.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..