107,6 FM

Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła sędziego Juszczyszyna

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, orzekając w II instancji, zawiesiła we wtorek w czynnościach olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym oraz obniżyła o 40 proc. jego wynagrodzenie na czas trwania tego zawieszenia.

W uzasadnieniu sędzia Adam Tomczyński podkreślił, że żaden sędzia nie może przekraczać granicy prawa. Jak podkreślił, sędziowie nie mogą podważać prerogatyw i osobistych uprawnień prezydenta. "Sędzia jest związany ustawą i jest związany konstytucją i w tym jarzmie prawnym musi się poruszać" - zaznaczył Tomczyński.

Obrońcy sędziego Juszczyszyna zapowiedzieli już, że będzie on nadal orzekał i w środę będzie w sądzie. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik skomentował, że wtedy sędzia "narazi się na kolejne zarzuty".

Sędzia Juszczyszyn, rozpatrując w listopadzie ub.r. apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. Skutkowało to m.in. postępowaniem dyscyplinarnym wobec sędziego i postępowaniem dotyczącym jego zawieszenia. W grudniu ub.r. Izba Dyscyplinarna SN - wówczas w I instancji - nie zgodziła się na takie zawieszenie, od czego odwołała się rzecznik dyscyplinarny sędziów.

We wtorek Izba Dyscyplinarna w składzie - przewodniczący sędzia Ryszard Witkowski, sprawozdawca sędzia Tomczyński oraz ławnik Jacek Leśniewski - rozpatrzyła to odwołanie i zmieniła orzeczenie I instancji.

Sędzia Tomczyński w uzasadnieniu tej decyzji podkreślił, że w tej sprawie wystąpił konflikt między ochroną dobra sędziego a dobrem wymiaru sprawiedliwości. "W tym wypadku ważniejszym z tych dóbr jest dobro wymiaru sprawiedliwości, ochrona tych wartości, które przyświecają spokojnemu sądzeniu przez sądy RP" - wskazał sąd.

Tomczyński zaznaczył też, że sędzia jest związany ustawą i konstytucją.

"W tym jarzmie prawnym sędzia musi się poruszać. Sędzia Juszczyszyn nie ugiął się przed jarzmem prawa, nie ugiął się przed jarzmem ustawy i nie ugiął się przed jarzmem przepisu konstytucyjnego" - podkreśliła Izba Dyscyplinarna.

Zwróciła też uwagę, że sędzia musi dbać o dobro sądownictwa. Zdaniem Izby Dyscyplinarnej SN, sędzia Juszczyszyn naraża dobro wymiaru sprawiedliwości i dobro Skarbu Państwa.

Sędzia Tomczyński, powołując się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego podkreślił, że kwestia powołania sędziego na stanowisko jest prawem i odpowiedzialnością prezydenta "i nikomu nic do prerogatywy prezydenta RP". Zdaniem Izby Dyscyplinarnej sędzia Juszczyszyn w tej konkretnej sprawie podważył prerogatywy prezydenta RP.

« 1 2 3 4 »
 • velario-new
  04.02.2020 21:51
  Na miejscu sędziego Juszczyszyna pośpieszyłbym z podziękowaniami. Powinien teraz trochę odczekać, a następnie pozwać Skarb Państwa o zaległą, niewypłaconą część wynagrodzenia z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. O ile nie trafi na sędziego "dobrej zmiany", wygraną (i niezłą kasę) ma jak w banku.
  doceń 13
 • podajnik
  04.02.2020 23:00
  Patologie zdarzają się wszędzie.
  Mogę zmienić kanał telewizyjny za pomocą pilota.
  Mogę zmienić prezydenta na innego za pomocą karty do głosowania
  Mogę zmienić partię rządzącą.

  Dlaczego ja obywatel nie mam żadnego wpływu na zmianę sędziego?

  Monteskiusz widział rónowagę, której u nas nie ma.
 • morfeo
  05.02.2020 04:12
  Sądząc po poglądach - dla dobra Kościoła...
 • Eugeniusz_Pomorze_
  09.02.2020 16:23
  Jeżeli WOLNEMU społeczeństwu demokratycznemu mają ...SŁUŻYĆ trzy niezależne od siebie władze, to najpierw każda z tych władz MUSI sobie zdobyć w społeczeństwie mandat do pełnienia swej ...SŁUŻBY! Nie może być tak, że któraś z władz byłaby poza kontrolą Suwerena!
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama