107,6 FM

Jest akt oskarżenia ws. wizerunków Maryi w kształcie waginy

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia za obrazę uczuć religijnych przeciwko Dominice K. - przekazał PAP we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Artystka z Wrocławia postanowiła zebrać pieniądze na kampanię przeciwko homofobii, sprzedając wizerunek Matki Bożej w kształcie waginy.

Jak przekazał PAP prokurator Łukasz Łapczyński 28 stycznia 2020 r. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia akt oskarżenia przeciwko Dominice K.

"Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, tj. przestępstwa określonego w art. 196 kk" - poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Dodał, że oskarżona nie przyznała się do zarzucanego jej czynu i złożyła wyjaśniania. "Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch" - podał Łapczyński.

W 2019 Dominika K., artystka i absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych zamieściła na Facebooku filmik, w którym zachęcała do zakupu rzeźb Maryi nawiązujących do wyglądu waginy w tęczowych barwach. Jak zapowiedziała, dochód z ich sprzedaży miał być przekazany na rzecz Kampanii Przeciw Homofobii.

Pod tym materiałem pojawiło się wiele negatywnych opinii, a film po jakimś czasie zniknął z profilu artystki. Tymczasem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyło m.in. Ordo Iuris oraz Jan Strzeżek - lider Młodej Prawicy.

« 1 »
 • saherb
  04.02.2020 14:54
  Tylko, że Maryja nie jest "przedmiotem"...
  doceń 5
 • eao
  04.02.2020 22:09
  Tak, Maryja nie jest przedmiotem, ale Jej wizerunek już tak.
 • pogodzona
  04.02.2020 22:19
  Zbieranie środków na walkę z homofobią poprzez szerzenie christianofobii... "Osobliwe" rozumie sztuki i tolerancji...
  doceń 11
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama