107,6 FM

Abp Skworc do kapłanów: Program duszpasterski to konkretna propozycja formacji zarówno dla świeckich, jak i duchownych

W katowickiej kurii odbył się dzień skupienia dekanalnych ojców duchownych archidiecezji katowickiej.

Jednocześnie arcybiskup podkreślił konieczność otwarcia drzwi kościołów w ciągu dnia, a także stworzenia wiernym możliwości adorowania Najświętszego Sakramentu. – Adoracja Najświętszego Sakramentu powinna być połączona ze stworzeniem okazji do sakramentu pokuty i pojednania (na poziomie parafialnym – np. raz w tygodniu w sobotę) zaś na poziomie dekanalnym – w ramach tzw. stałego konfesjonału) – podkreślił.

Nawiązując do zaleceń II Synodu archidiecezji katowickiej, przypomniał o konieczności formacji liturgicznej wiernych. Mówił m.in. o ujednoliceniu znaków i postaw liturgicznych oraz ich zgodności z odpowiednimi przepisami; powołaniu zespołu liturgicznego w każdej parafii; praktyce regularnej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy przez duchownych i wiernych świeckich; właściwym przygotowaniu Mszy św.; wprowadzeniu w niedzielę i w dni powszednie celebracji Eucharystii ze szczególnym udziałem dzieci, ich rodzin i wychowawców; częstym udzielaniu Komunii Świętej pod dwiema postaciami w czasie Mszy św.; skoordynowaniu posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej pod opieką proboszcza lub delegowanego kapłana, szczególnie w kontekście posługi wobec osób chorych i seniorów; potrzebie pielęgnowania istniejącej w archidiecezji katowickiej tradycji przystępowania dzieci do wczesnej Komunii Świętej.

Abp Skworc do kapłanów: Program duszpasterski to konkretna propozycja formacji zarówno dla świeckich, jak i duchownych   Dekanalni ojcowie duchowni.

Metropolita katowicki zwrócił także uwagę na konieczność opracowania w ramach dekanatów właściwego planu odprawiania niedzielnych i świątecznych Mszy św. – Warto uwzględnić rytm życia i wypoczynku wiernych, nie wykluczając celebracji Eucharystii niedzielnej w godzinach późnowieczornych, nawet w parafiach o charakterze wiejskim – podkreślił abp Skworc.

Obecny na spotkaniu bp Marek Szkudło podziękował zgromadzonym ojcom duchownym za zaangażowanie i cenną posługę na rzecz kapłanów archidiecezji. – To od was zależy formacja duchowa naszego prezbiterium. Zostaliście obdarzeni wielkim zaufaniem, zarówno ze strony waszych współbraci, jak i samego arcybiskupa. Dbajcie o to, aby nasi kapłani zawsze koncentrowali się na Chrystusie, a nie na sobie – zachęcał bp pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Abp Skworc do kapłanów: Program duszpasterski to konkretna propozycja formacji zarówno dla świeckich, jak i duchownych   Bp Marek Szkudło, odpowiedzialny za formację stałą kapłanów archidiecezji katowickiej.

Dekanalni ojcowie duchowni wybierani są przez kapłanów danego dekanatu, a ich kandydatura zatwierdzana przez arcybiskupa. Ich zadaniem jest troska o formację duchową prezbiterium w ramach kapłańskiej formacji stałej. Raz w roku spotykają się na wspólnym dniu skupienia.  

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama