107,6 FM

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej w związku z wyrokiem sądu w Bydgoszczy

Wyrok został wydany w związku z procesem, który wytoczył archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej mężczyzna, który jako dziecko był wykorzystywany seksualnie przez księdza Pawła K.

W oświadczeniu podpisanym przez rzecznika archidiecezji wrocławskiej ks. Rafała Kowalskiego czytamy, że archidiecezja zastosuje się do treści orzeczenia po jego uprawomocnieniu się, a po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem zostanie podjęta decyzja o ewentualnej apelacji.

Ks. Kowalski przypomniał również okoliczności, które zaistniały po aresztowaniu byłego już dziś ks. Pawła K. Zaznaczył, że archidiecezja przeprosiła ofiary i zadeklarowała pomoc osobom poszkodowanym. Korzystał z niej mężczyzna, który został przez księdza skrzywdzony. "Przez dłuższy czas archidiecezja wrocławska zwracała koszty poniesione przez tego mężczyznę w związku z terapią. Zaproponowała także gotowość wypłacania stypendium, które umożliwiłoby dalsze leczenie. Ta propozycja została odrzucona. " - czytamy w oświadczeniu.

Pełna treść oświadczenia:

W związku z wyrokiem wydanym dziś przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w sprawie, w której stroną była archidiecezja wrocławska oświadczam, że szanując wyrok niezawisłego sądu, po jego uprawomocnieniu się, zastosujemy się do treści orzeczenia. Po zapoznaniu się z jego pisemnym uzasadnieniem zostanie podjęta decyzja o ewentualnej apelacji.

Przypomnę, że po aresztowaniu Pawła K. w grudniu 2012 r. o sprawie została poinformowana właściwa kongregacja Stolicy Apostolskiej, nałożona kara suspensy, a następnie przed sądem duchownym rozpoczął się proces kanoniczny, zakończony wydaleniem ze stanu duchownego.

W międzyczasie kuria wrocławska w specjalnym oświadczeniu wyraziła ubolewanie w związku z zarzutami dotyczącymi duchownego, przepraszając ofiary oraz deklarując pomoc osobom poszkodowanym. Z pomocy tej przez pewien czas korzystał mężczyzna, który został skrzywdzony przez Pawła K. Przez dłuższy czas archidiecezja wrocławska zwracała koszty poniesione przez tego mężczyznę w związku z terapią. Zaproponowała także gotowość wypłacania stypendium, które umożliwiłoby dalsze leczenie. Ta propozycja została odrzucona.

ks. Rafał Kowalski

rzecznik archidiecezji wrocławskiej

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama