107,6 FM

Śląskie. Spółki Czysta Energia na razie nie będzie. Miała wybudować metropolitalną spalarnię odpadów

Nie będzie spółki GZM - Czysta Energia - przynajmniej na razie. Zarząd Metropolii, który zebrał się dziś na sesji, wycofał z pierwotnego porządku obrad uchwałę zakładającą jej utworzenie. Celem spółki miała być budowa metropolitalnej spalarni odpadów komunalnych.

Metropolia opóźni utworzenie spółki GZM - Czysta Energia. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która  planuje budowę spalarni odpadów, opóźni na razie proces tworzenia spółki celowej pod tym kątem. - Sam fakt powołania lub nie -  spółki, nie ma  wpływu na  tempo prac zmierzających do budowy instalacji termicznej utylizacji odpadów  - przekonuje Krzysztof Mejer. Wiceprezydent Rudy Śląskiej wymienia także inne argumenty:

Dlaczego decyzja o  powołaniu spółki Czysta Energia na razie została przesunięta o kilka miesięcy? Odpowiada szef GZM, Kazimierz Karolczak:

Jednocześnie podkreśla on, że powstanie takiej instalacji jest niezbędne  ponieważ około 450 tysięcy ton odpadów komunalnych, które powinny ulegać przetworzeniu - w tej chwili zalega  na składowiskach.

Jak przekonuje wiceprezydent Rudy Śląskiej "najpierw powalczmy o decyzje środowiskową a potem powołajmy spółkę która zajmie się przygotowaniem całej dokumentacji i uzyskaniem pozwolenia na budowę". Jednocześnie podkreśla on, że sama instalacja problemu nie rozwiąże; potrzebne są zmiany systemowe. Zdaniem Krzysztofa Mejera konieczna jest zmiana całej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ponieważ w tej chwili gminy nie mają wpływu ani na gospodarkę odpadami, ani na ceny w przetargach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama