107,6 FM

Dzień Chorego w Hiszpanii

„Towarzyszyć w samotności” – pod takim hasłem przebiega Dzień Chorego w Hiszpanii. Samotność ma w tym kraju charakter prawdziwej epidemii – podkreślają hiszpańscy biskupi w okolicznościowym przesłaniu.

Według danych Krajowego Instytutu Statystycznego szacuje się, że w Hiszpanii ponad 4,5 mln osób żyje samotnie. Dwa miliony to osoby powyżej 65 roku życia. Ponad 850 tys. ma więcej niż 80 lat i często poważne problemy z chodzeniem. W dużych miastach samotność ludzi starszych wiąże się często z biedą i skrywanymi tragediami. Problem samotności w naszym kraju „ma wymiary prawdziwej epidemii” – alarmują hiszpańscy biskupi. „Już tylko te cyfry napawają niepokojem. Jeśli dodamy ponadto chorych, którzy przebywają w szpitalu lub rodziny opiekujące się kimś, kto ma np. ciężką chorobę umysłową, to odkrywamy jak pilną kwestią jest podjęcie refleksji, aby szukać sposobu na przyniesie ulgi w tak wielkiej samotności”.

Biskupi przypominają słowa Papieża Franciszka, który na rozpoczęcie Synodu o rodzinie mówił o „dramacie samotności, jakiej doświadczają niezliczeni mężczyźni i kobiety w naszych czasów”. W Dniu Chorego zachęcają do szukania przyczyn, które stoją za różnymi formami samotności, by znaleźć najlepszy sposób na jej złagodzenie lub usunięcie.
 

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama