107,6 FM

Rezygnacja z ubezpieczenia na życie - jak to zrobić?

Osoby, które posiadają ubezpieczenie na życie – są zobowiązane zazwyczaj w dłuższej perspektywie czasowej wobec ubezpieczyciela. Jednak po upływie jakiegoś czasu od zawarcia umowy, może pojawić się sytuacja, w której podejmuje się decyzję o rezygnacji z ubezpieczenia.

Powody rezygnacji mogą być różne, dlatego warto je przeanalizować, ponieważ nie zawsze rezygnacja będzie jedynym rozwiązaniem.

 

Jak zrezygnować z polisy na życie?

Rezygnacja z polisy na życie nie jest trudna. Należy skontaktować się z ubezpieczycielem i złożyć pisemną rezygnację. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe posiadają gotowe wzory formularzy na swoich stronach internetowych. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie pisać wniosku.

Formularz powinien zawierać określone informacje, o czym należy pamiętać. Pominięcie tych danych w piśmie rezygnacji może skutkować przedłużeniem procedury z powodu wezwania do uzupełnienia danych.

Jakie dane powinny znaleźć się w formularzu rezygnacji z ubezpieczenia:

  • dane osoby ubezpieczonej (imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, aktualny adres, serię i numer dokumentu tożsamości),
  • numer polisy,
  • oświadczenie uprawnionego (np. o odstąpieniu od umowy, rezygnacji z wniosku o zawarcie umowy),
  • w przypadku ubiegania się o zwrot nadpłaconych składek lub wykupu ubezpieczenia - prośbę o wypłatę, wskazanie sposobu przekazania pieniędzy (np. przelew, przekaz) i numeru konta bankowego,
  • aktualną datę i koniecznie – czytelny podpis, zgodny z tym, jaki został złożony na umowie ubezpieczeniowej.

O rezygnacji warto również poczytać na stronach, które poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej, np. https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/wypowiedzenie-umowy-ubezpieczenia-na-zycie/27.html, gdzie można znaleźć wskazówki jak należy postępować, jak powinien wyglądać formularz oraz jak prawnie wygląda cała procedura.

 

Chęć rezygnacji z ubezpieczenia – z jakiego powodu?

Istnieje wiele powodów, przez które ubezpieczony może chcieć zrezygnować z posiadanej polisy. Najczęściej wcześniejsze zakończenie umowy może być umotywowane:

  • trudnościami życiowymi,
  • znalezieniem lepszej oferty,
  • możliwością zakupu polisy w miejscu pracy.

Powód rezygnacji jest bardzo ważny, ponieważ nie zawsze zakończenie umowy jest konieczne. Istnieją sytuacje, w których można wybrać inną opcję, dzięki czemu uda się zachować posiadane ubezpieczenie.

Przykład nr 1 – w sytuacji, gdy pojawiają się trudności życiowe – rozwód, problemy zdrowotne lub finansowe – ubezpieczony może potrzebować na jakiś czas obniżenia miesięcznych wydatków. W ten sytuacji rozwiązaniem może być zmiana częstotliwości składki (np. roczna zamiast miesięcznej) lub zawieszenia tymczasowo składek.

Przykład nr 2 – ubezpieczony znalazł ofertę, która gwarantuje wyższą sumę ubezpieczenia lub lepszy zakres ochrony zdrowotnej. W tym przypadku warto skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, ponieważ oferta firmy mogła przez lata się rozbudować – a co za tym idzie, można zmodyfikować swoją umowę.

Przykład nr 3 – pracodawca oferuje tanią polisę grupową, która nie będzie dużym obciążeniem finansowym. Tutaj warto się zastanowić, ponieważ polisa grupowa zapewnia krótkotrwałą ochronę (12 miesięcy) i zapewnia niską sumę ubezpieczenia. Dodatkowo – traci się ochronę po zwolnieniu z pracy. Indywidualna polisa na życie zapewnia solidną ochronę oraz oszczędności na przyszłość. Jeżeli grupówka nie jest dużym wydatkiem – warto zastanowić się nad jej zakupem i wówczas cieszyć się podwójną ochroną – można otrzymać dwa świadczenia na wypadek zdarzenia polisowego.

 

Czy istnieją inne opcje niż rezygnacja z ubezpieczenia?

Ubezpieczony ma inne opcje niż samą rezygnację, która jest właściwie ostateczną decyzją w sprawie polisy.

Co można zrobić?

  • zrezygnować z umów dodatkowych, co obniża koszty polisy,
  • zawiesić składki na określony czas,
  • zmienić częstotliwość płacenia składki.

Powyższe kroki są uzależnione od sytuacji, w jakiej znajduje się ubezpieczony. Przed samą rezygnacją warto dobrze się zastanowić nad rozwiązaniem umowy i spróbować innego rozwiązania – być może powód rezygnacji zniknie lub sytuacja życiowa ulegnie zmianie na tyle, że zakończenie umowy nie będzie konieczne.

Dobrze jest również przypomnieć sobie cel, który powodem zakupu ubezpieczenia. Wiele osób decyduje się na zakup polisy ze względu na oszczędności – dzięki polisie po zakończeniu umowy otrzymuje się sumę ubezpieczenia, która może być dużym wsparciem finansowym np. na czas emerytury. Zbyt pochopna decyzja może bardzo zmienić wcześniejsze plany na przyszłość.

 

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama