107,6 FM

Laury Umiejętności i Kompetencji. Wśród wyróżnionych prof. Franciszek Kokot i Georgette Mosbacher

Nagrody Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach przyznano po raz 28.

Laury Umiejętności i Kompetencji to wyróżnienia przyznawane co roku przez środowiska gospodarcze ze Śląska i Opolszczyzny. Są symboliczną formą uznania dla wybitnych postaci świata nauki, biznesu, kultury i polityki.

W sobotę podczas gali w Domu Muzyki i Tańca wręczono je po raz 28. Najważniejszy laur - diamentowy - otrzymał w tym roku nestor śląskich lekarzy, wybitny nefrolog i endokrynolog prof. Franciszek Kokot.

- Bardzo się cieszę, że dożyłem tej chwili, kiedy ludzie bezpośrednio niezwiązani z medycyną dostrzegli mnie, a przede wszystkim mój zespół. Jestem dumny ze swojego zespołu, który stworzył nefrologię na Śląsku i w Polsce. Uważam, że ja osobiście na to nie zasługuję, tylko mój zespół na to zasługuje - mówił prof. Kokot. Ocenił, że medycyna w Polsce jest na dobrym poziomie, szczególnie na Śląsku.

Prof. Kokot od kilku dekad jest niekwestionowanym autorytetem oraz nauczycielem i mistrzem dla kolejnych pokoleń lekarzy, przez wiele lat kierował Katedrą Kliniki Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej. Jest autorem pionierskich badań dotyczących funkcji przytarczyc, zorganizował w Katowicach nowoczesną klinikę i oddział transplantacji nerek oraz sieć oddziałów i ośrodków dializ na Śląsku. Należy do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych.

W 1990 r. Jan Paweł II nadał mu godność Eques Ordinis Sancti Silvestri Papae - członka Rycerskiego Zakonu Świętego Papieża Sylwestra. W 2001 r. prof. Kokot otrzymał nagrodę Lux ex Silesia - "Światło ze Śląska", ustanowioną przez arcybiskupa D. Zimonia.

Pozostałe laury - kryształowe, platynowe i złote - otrzymało ponad 20 osób i instytucji. Nagrodę specjalną - Orła Piastów Śląskich - kapituła przyznała metropolicie wrocławskiemu arcybiskupowi Józefowi Kupnemu i Politechnice Śląskiej, która obchodzi 75-lecie. Wśród wyróżnionych znaleźli się także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher oraz prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in.: papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wiktor Skworc, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, a także wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Rok temu nagrodę odebrał prof. Marian Zembala.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama