107,6 FM

Panika w północnych Włoszech, wierni bez Eucharystii

Podporządkowując się zarządzeniom władz publicznych, kolejne diecezje w północnych Włoszech wprowadzają całkowity zakaz publicznych Eucharystii. Zakaz ten obowiązuje już w Mediolanie, a zatem największej diecezji Europy, a także w Wenecji, Modenie czy Pawii.

W archidiecezji turyńskiej odwołano jedynie katechezy i inne spotkania duszpasterskie. Zalecono też, by w Środę Popielcową posypywać głowy popiołem bez fizycznego kontaktu kapłana z wiernym.

Włochy są dziś trzecim, po Chinach i Korei Południowej, krajem o największej liczbie potwierdzonych zakażeń koronawirusem. W każdym razie chodzi tu już o ponad 200 przypadków zachorowań i pięć zgonów.

Biskupi zachęcają, by wobec niemożliwości udziału w liturgii, więcej czasu poświęcać na medytację i modlitwę w rodzinie.

„Tak jak nasi przodkowie w czasie o wiele groźniejszych epidemii, weźmy do ręki różaniec, by zawierzyć się czułości i potężnemu wstawiennictwu Maryi” – apeluje ordynariusz Pawii bp Corrado Sanguinetti.

Jego zdaniem obecny kryzys może być czasem oczyszczenia i dojrzewania dla naszej wiary, okazją do zacieśnienia więzi z Chrystusem Zbawicielem. Wyraża on zarazem przekonanie, że wzmagająca się panika, niepokój i brak poczucia bezpieczeństwa to również konsekwencja postawy, w której człowiek wszystko chce mieć pod kontrolą, nie godzi się na swą ludzką kondycję, jej kruchość, usuwając zarazem Boga poza horyzont własnej egzystencji. „Myśleliśmy, że wszystko mamy pod kontrolą, ale rzeczywistość nas przerasta. Na nowo trzeba nam się nauczyć, jak łączyć walkę z chorobą z zaufaniem do prawdziwego władcy świata” – dodaje lombardzki biskup.

« 1 »
 • TomaszLL
  24.02.2020 15:19
  Jeden niepozorny w sumie wirus i cały dzisiejszy świat wpada w panikę. Zapominając przy tym, że jedynym realnym ratunkiem jest wiara w Boga i wiara Bogu.

  Natomiast patrząc praktycznie, my też powinniśmy się przygotować na pojawienie się tego wirusa w Polsce. Jeszcze mamy czas, także na nawrócenie.
  doceń 15
 • wietrzyk11
  24.02.2020 20:55
  Czy z lęku przed koronawirusem Kościół odwoła Wielkanoc?
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama