107,6 FM

Śląskie: 6 osób w szpitalach, 319 pod obserwacją w związku z koronawirusem

6 osób przebywa na obserwacji w szpitalu, a 319 jest objętych nadzorem epidemiologicznym w woj. śląskim - informuje śląski sanepid. W regionie nie ma dotąd potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem - zapewniła rzeczniczka wojewody śląskiego.

W piątek w Katowicach rozpoczyna się duża impreza masowa - Intel Extreme Masters, gromadząca miłośników e-sportu z całego świata, w tym jego czołowych zawodników. Karolina Walczyk z biura prasowego turnieju poinformowała w czwartek PAP, że organizatorzy uważnie monitorują sytuację podczas turnieju. Wszyscy goście wchodzący na teren wydarzenia będą mieli mierzoną temperaturę.

"Dopiero po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji kondycji zdrowotnej uczestnik będzie mógł wejść na teren wydarzenia. Oprócz kontroli zdrowia wszystkich posiadaczy biletów i odwiedzających, ESL zweryfikowała już trasy podróży przybywających graczy, mediów i gości specjalnych. Osoby pochodzące z obszarów wysokiego ryzyka zostały poproszone o przedstawienie ważnego zaświadczenia o stanie zdrowia lub zostały poproszone o wzięcie udziału w dodatkowych badaniach. Ponadto ESL zapewnia dodatkowy personel medyczny, patrole pierwszej pomocy i zwiększoną liczbę stanowisk sanitarnych dla wszystkich odwiedzających. Zachęcamy również wszystkie osoby, które mają gorączkę, są przeziębione, osłabione lub te, które w ostatnim czasie podróżowały do terenów zagrożonych, aby pozostały w domu" - powiedziała Karolina Walczyk.

"Ze względu na niezwykle duże zagrożenie koronawirusem" senator PO Marek Plura zaapelował w czwartek do wojewody śląskiego o odwołanie Intel Extreme Masters, zwracając uwagę, że w ubiegłym roku wzięło w niej udział 176 tys. widzów z całego świata.

"Jako katowiczanin wyrażam ubolewanie, iż wojewoda nie podjął tej decyzji wcześniej, ponieważ już dziś w naszym regionie są obecne tysiące uczestników z państw dotkniętych epidemią, jak Korea Płd., Japonia, Niemcy, Włochy. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że wszystkim uczestnikom przed wejściem będzie mierzona temperatura. Osoby podejrzane o stan chorobowy nie będą wpuszczane na imprezę, co oznacza, że po prostu pójdą na miasto, będą jeździć komunikacją miejską i posilać się w miejscach publicznych. Dopuszczenie do takiej sytuacji uważam za skandal" - oświadczył senator Plura.

Uniwersytet Śląski w Katowicach poinformował w czwartek o decyzji rektora prof. Andrzeja Kowalczyka, który w związku z zagrożeniem koronawirusem wstrzymał do odwołania wyjazdy i przyjazdy pracowników uczelni i studentów do i z: Chin, Korei Południowej, Włoch (w szczególności regionów: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Z kolei Akademia Muzyczna w Katowicach przekazała w czwartek PAP, że władze uczelni śledzą na bieżąco wszystkie komunikaty płynące z Ministerstwa Zdrowia i dostosowują się do wydawanych przez nie zaleceń. Jednocześnie jednak nie chcą przyczyniać się do wzrostu niepokoju, a tym bardziej pragną uniknąć sytuacji, w której zagrożenie koronawirusem mogłoby wywołać niechęć wobec studentów z Azji.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama