107,6 FM

Bundestag odrzucił propozycję przyjęcia 5 tys. uchodźców

Niemiecki parlament głosami posłów koalicji rządzącej odrzucił w środę propozycję Zielonych, aby przyjąć ok. 5 tys. kobiet i dzieci z obozów dla uchodźców w Grecji - podaje "Der Spiegel". Rządzący tłumaczą, że nie są przeciwko przyjmowaniu uchodźców w ogóle.

Przeciwko inicjatywie Zielonych zagłosowało 495 deputowanych, w tym politycy "wielkiej koalicji" CDU-CSU-SPD. Za było 117 posłów Zielonych i Lewicy.

Wniosek zakładał sprowadzenie 5 tys. opuszczonych dzieci, samotnych kobiet, kobiet w ciąży oraz osób szczególnie poszkodowanych przez pobyt w przepełnionych obozach w Grecji. Innym elementem propozycji była także finansowa i humanitarna pomoc dla greckich władz.

Mimo głosów na "nie", wielu deputowanych SPD złożyło oświadczenia mówiące, że nie sprzeciwiają się przyjęciu przez Niemcy uchodźców. Jak tłumaczyli, opowiadają się jednak za całościowym, europejskim rozwiązaniem tej kwestii. Zdaniem socjaldemokratów, takie rozwiązanie jest możliwe już wkrótce.

Podobnie postąpiło 48 posłów CDU, którzy w swoim oświadczeniu wezwali do udzielenia pomocy uchodźcom na miejscu, a także stworzenia "europejskiej koalicji chętnych" do przyjęcia dzieci z greckich obozów.

"Jednostronne przyjęcie skomplikowałoby wszystkie europejskie rozwiązania" - napisali w tekście.

"Niemiecki rząd po prostu nie chce znów znaleźć się w sytuacji, w której ostatecznie to Niemcy i Szwecja absorbuje większość uchodźców. W końcu Merkel przez lata starała się wprowadzić unijny system redystrybucji uchodźców" - komentuje w rozmowie z PAP dr Alexander Clarkson, politolog i ekspert ds. migracji z King's College Uniwersytetu Londyńskiego.

Z kolei Adam Traczyk z Niemieckiej Rady Polityki Zagranicznej (DGAP) tłumaczy, że "chce uniknąć sytuacji sprawiającej wrażenie, że Niemcy działają na własną rękę bez konsultacji z innymi państwami europejskimi."

"Tym bardziej, że trwają rozmowy o europejskiej koalicji chętnych" - dodał.

"Koalicja chętnych" do przyjęcia uchodźców na razie tworzy się powoli. Jak pisze "Der Spiegel", gotowość wyraziły dotąd Finlandia, Portugalia i Luksemburg. Premier Luksemburga wezwał, by każdy kraj Unii przyjął po 10 uchodźców na każde pół miliona mieszkańców.

Według Traczyka, niemiecki rząd w sprawie uchodźców porusza się w "delikatnej sytuacji politycznej".

"Dotyczy to zarówno sytuacji na granicy turecko-greckiej, której tłem jest wojna w Syrii i zaangażowanie w nią zarówno Turcji, jak i Rosji, ale także niemiecka sytuacja wewnętrzna. Bundestag dziś debatuje o prawicowym terroryzmie skierowanym przeciwko osobom z tzw. +tłem migracyjnym+, ale i politykom angażującym się na rzecz uchodźców. W Berlinie odbyła się kilkutysięczna demonstracja na rzecz otwarcia granic. Jednocześnie żywe są obawy, że przyjęcie kolejnych uchodźców wzmocni skrajną prawicę" - mówi ekspert. "Dlatego MSW ostrzega i zniechęca uchodźców przed próbą przedostania się do Europy".

« 1 »
 • seitz
  05.03.2020 13:33
  I mają do tego pełne prawo. Ich kraj, ich decyzja. Zmienili zdanie ponieważ zmądrzeli naśladując Polskę.
  Inaczej niż pani Kidawa Błońska, która zmieniła zdanie ponieważ chce zostać prezydentem.

  Kiedyś twierdziła, że Polska to duży kraj i nic mu to nie zaszkodzi. Teraz twierdzi, że musimy pilnować swoich granic i nikogo obcego nie wpuszczać.
  doceń 6
 • BabaJaga1
  05.03.2020 17:43
  seitz nie zrozumiales.Niemcy sa nadal za chodzcami ale nie moze byc to tylko liczba 5 tys.Przyjmia tylu ile bedzie potrzeba jednak czekaja na solidarnosc wszystkich panstw EU.I zaakceptuja taka liczbe jaka bedzie potrzebna i na jaka zgodza sie wszystkie panstwa EU.W gre wchodza miliony a nie tysiace.Zly Piotrus to Polska i Wegry.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama