107,6 FM

GUS: 61% Polaków jest w różnym stopniu zaangażowana religijnie

61% mieszkańców Polski w wieku co najmniej 16 lat jest, w mniejszym lub większym stopniu, zaangażowana religijnie. Wśród nich największy odsetek stanowią osoby słabo zaangażowane (33%), a następnie średnio zaangażowane (23%). Osoby bardzo zaangażowane religijnie to jedynie 5,5% analizowanej populacji. Badanie, przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny w 2018 r., zamieszczono w szerszym opracowaniu "Wyznania religijne w Polsce w latach 2015-2018".

Na podstawie badania spójności społecznej GUS opracował wskaźnik zaangażowania religijnego w oparciu o deklaracje dotyczące postaw, aktywności, przekonań religijnych oraz poczucia przynależności do wyznania lub instytucji religijnych.

Zobacz: Serwis specjalny na Wielki Post 2020

Chodziło o poczucie przynależności do Kościoła, wspólnoty czy organizacji religijnej, przejawiające się członkostwem i współodpowiedzialnością, a także poświęcanie czasu na pracę społeczną w ramach tejże wspólnoty oraz częstotliwość wykonywania tej pracy; udział w imprezach lub wydarzeniach organizowanych przez tę organizację, wspólnotę (oraz częstotliwość z jaką się to zdarza); przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego.

Brana też była pod uwagę autodeklaracja wiary – stosunek do wiary religijnej, praktyki religijne oceniane jako częstotliwość udziału w mszach św., nabożeństwach lub spotkaniach religijnych, praktyki religijne oceniane jako częstotliwość modlitwy, poczucie związku z parafią, zborem, Kościołem lokalnym, własną wspólnotą religijną, wreszcie znaczenie w życiu wiary religijnej jako wartości.

Czytaj też:

W oparciu o wartości złożonego wskaźnika wyodrębniono 5 kategorii zaangażowania religijnego.
Pierwsza kategoria to tzw. pozakościelni – tworzą ją osoby deklarujące brak przynależności wyznaniowej, nieodczuwające więzi z organizacjami religijnymi i nieaktywne religijnie w znaczeniu wypełniania instytucjonalnych praktyk religijnych.

« 1 2 3 »
 • Anonim (konto usunięte)
  09.03.2020 14:40
  Nie do końca opisane są stopnie tego zaangażowania, ale to badanie powinno być alarmem dla biskupów i powinno skłonić do refleksji nad tym co trzeba zmienić w katechizacji i dzieci i młodych ludzi i dorosłych.
  I co uczynić, aby tych mocno i średnio zaangażowanych przybyło.
  Rzetelne zapytanie się proboszczów ilu na terenie parafii jest rzeczywiście zaangażowanych parafian chyba sprawia dziś jakiś problem, bo prezentowane obecnie samozadowolenie biskupów przeczy tej smutnej rzeczywistości.
 • annaewa2
  10.03.2020 19:30
  Mój poprzedni komentarz nie spodobał się redakcji. Pisałam, że religijność w Polsce będzie umierać śmiercią naturalną. Może to zbyt mocne słowa, ale wynikają z przepaści, jaka jest między religijnymi starszymi, a niereligijnymi młodszymi. Problem zaczyna się już w przypadku ludzi w wieku 25-49 lat. Oni będą swoje dzieci wychowywać już w ateizmie, albo obojętności religijnej. Ze strony Kościoła brakuje możliwości dotarcia do tych osób, bo katechizacja ograniczona jest wyłącznie do szkół.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama