107,6 FM

Francuscy biskupi mówią o spustoszeniu swych diecezjach

W Watykanie rozpoczęła się wizyta ad limina Episkopatu Francji. Papież spotkał się dzisiaj z pierwszą grupą francuskich biskupów. W sumie jest ich 110. Ich pielgrzymka „do progów apostolskich” została podzielona na trzy grupy.

Ostatnia wizyta ad limina apostolorum francuskich biskupów miała miejsce w 2012 r. Od tego czasu dużo się zmieniło. W rozmowie z dziennikiem La Croix przedstawiciele pierwszej grupy biskupów wskazują na spustoszenie, jakie dokonało się w ich diecezjach. „W mojej prowincji kościelnej przez ostatnich 10 lat liczba chrztów i małżeństw zmniejszyła się o 40 proc.” – mówi abp Pascal Wintzer, metropolita Poitiers. Przyznaje też, że wraz z redukcją liczby parafii zmienił się również stosunek wiernych do Eucharystii. W przeszłości ludzie byli przyzwyczajeni, że Msza św. jest w pobliżu, tam gdzie żyją, i nie trzeba na nią jeździć 15 czy 20 km. Teraz niektórzy gromadzą się jeszcze niekiedy na Liturgii Słowa, ale bez przyjmowania komunii.

Podobną tendencję potwierdza też abp Vincent Dollman. Zauważa, że w jego archidiecezji, na skutek decyzji podjętych przez jego poprzednika, wierni koncentrują się na rozważaniu Słowa Bożego. Natomiast nie zauważa się silnego pragnienia Eucharystii. W tym kontekście wskazuje na potrzebę ponownego doceniania pobożności ludowej, pielgrzymek, nabożeństw Drogi Krzyżowej czy spotkań przy żłóbku. Obaj biskupi podkreślają podstawową rolę świeckich w ewangelizacji, która jest już dzisiaj podstawowym wyzwaniem.

„Wiem, że w mojej diecezji są regiony, gdzie nie ma już ani jednego chrześcijanina” – mówi abp Wintzer. „A tymczasem żyją tam ludzie i my jesteśmy za nich odpowiedzialni. Kto wyjdzie im na spotkanie?” – pyta metropolita Poitiers.

« 1 »
 • Muminekk
  09.03.2020 16:50
  Może za górnolotnymi słowami powinny pójść czyny?
  doceń 19
 • Tomaszszcz
  09.03.2020 19:56
  Kto wyjdzie nam wszystkim na spotkanie? Skoro ksieza zamykają sìe w swych złotych klatkach zwanych plebaniami! Po Mszy do ludzi nie wychodzą! Ukradkiem uciekają na plebanie! Nis ma jsiezy na ulicach swych parafii! Nie wychodza z rozancem i Biblią w reku to jak mają kogos odszukać? Jak? Zamknieci na plebaniach ! Na 9tysieczna parafie do Kosciola przychodzi 900 osób!! Gdzie jest reszta? Czemu nas nikt nie szuka? Co sie z ksiezmi stało? Tumiwisizm?
  doceń 21
 • vanitas
  09.03.2020 22:12
  Ciekawe dlaczego nie napisali co (albo kto) im tak te diecezje pustoszy. I od kiedy owo "puistoszenie" jest dostrzegalne...
  doceń 17
 • janek32
  10.03.2020 08:21
  Trzeba zacząć myśleć jak powstrzymać biskupów przed sprzedawaniem kościołów, żeby nie było później sytuacji jak w Holandii i sklepów w katedrach. Myślę, że już teraz powinniśmy gromadzić pieniądze na utrzymanie kościołów we Francji.
  doceń 10
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama