107,6 FM

Trybunał strasburski przeciw położnej, która odmówiła udziału w aborcjach

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał 12 marca wyrok, w którym wystąpił przeciwko szwedzkiej położnej, która nie mogła znaleźć pracy, bo deklarowała, że nie będzie brać udziału w wykonywaniu aborcji.

Ellinor Grimmark jest z pierwszego wykształcenia pielęgniarką. Gdy poinformowała szpital, w którym pracowała, że chce uzyskać uprawnienia położnej, jej pracodawca przyklasnął temu. Szwecja generalnie zmaga się z brakiem położnych. Placówka zadeklarowała więc, że pokryje koszt szkolenia i zaproponowała zatrudnienie na etacie położnej. Ellinor poinformowała jednak, że - kierując się sprzeciwem sumienia - chciałaby pracować na oddziale, na którym nie będzie zmuszana do udziału w wykonywaniu aborcji. Wtedy pracodawca wycofał się z wcześniejszych obietnic. Także inne szpitale odmówiły jej zatrudnienia. Ellinor przeniosła się więc do Norwegii, gdzie sytuacja daleka jest od ideału, ale jednak lepsza niż w Szwecji.

Po przejściu drogi sądowej w Szwecji sprawa trafiła do trybunału strasburskiego. Ten uznał jednak, że prawo szwedzkie, wymagające od położnych udziału w dokonywaniu aborcji, mieści się w granicach swobody uznania, a tym samym nie łamie wolności sumienia i wolności religijnej. Zdaniem trybunału, nie doszło także do dyskryminacji, ponieważ działanie władz szwedzkich było uzasadnione i proporcjonalne.

Więcej o sytuacji w Szwecji w rozmowie z prawniczką Ellinor, przeprowadzonej na początku sądowej batalii:

« 1 »
 • DNA
  14.03.2020 10:27
  To jest trybunał łamanie sumień i deprawowania człowieka przy pomocy pokrętnego prawa i kłamliwych, podstępnych interpretacji.
  doceń 14
 • JAWA25
  14.03.2020 18:53
  Na czym opiera się Trybunał?
  Konwencja Praw Człowieka Rady Europy z 1950 r. w art. 2 „Prawo każdego człowieka do życia jest chronione przez ustawę.” Po ang. „Everyone’s right to life shall be protected by law”, po fr. „Le droit de toute personne à la vie est protégé par la loi” (te dwa języki są wiążące). Art. 2 przewiduje dalej dopuszczalne cztery wyjątki, jednak milczy o uśmiercaniu płodu.
  Art. 53 mówi wprawdzie „Żadne z postanowień niniejszej Konwencji nie będzie interpretowane jako ograniczające lub wyłączające jakiekolwiek prawa człowieka lub podstawowe wolności, które mogą być zagwarantowane przez ustawę każdej Wysokiej Układającej się Strony lub jakąkolwiek inną umowę, której Państwo to jest stroną.”
  Jednak inne umowy międzynarodowe też o takim uśmiercaniu milczą.
  Art. 2 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej „Każdy ma prawo do życia”.
  Art. 6 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich ONZ „Każda istota ludzka ma przyrodzone prawo do życia” (odpowiednio „Every human being has the inherent right to life” i „Le droit à la vie est inhérent à la personne humaine”).
  Wstęp do Konwencji Praw Dziecka ONZ „dziecko, z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu”.
  Art. 18 Konwencji Rady Europy o prawach człowieka i biomedycynie „Jeżeli prawo zezwala na przeprowadzanie badań na embrionach in vitro, powinno ono zapewnić odpowiednią ochronę tym embrionom”.
  16 grudnia 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie „A, B and C versus Ireland” orzekł, iż art. 8 Konwencji z 1950 mówiący o prawie do poszanowania swojego życia prywatnego etc. „cannot, accordingly, be interpreted as conferring a right to abortion” („nie może, odpowiednio, być tłumaczony jako przyznający prawo do aborcji”).
  doceń 24
 • saherb
  15.03.2020 08:54
  Panią położną zapraszamy do Polski...
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama