107,6 FM

Papież mówi o "rozpaczliwej sytuacji", ale podkreśla, że "Bóg przekazuje nam męstwo i bliskość"

"Nie lękajcie się" - to tytuł wywiadu z papieżem Franciszkiem dla włoskiego dziennika "La Stampa", udzielonego w związku z pandemią koronawirusa. Jak podkreślił, teraz jest czas płaczu, "bo się cierpi". "Z tej sytuacji możemy wyjść tylko razem" - dodał.

W opublikowanej w piątek rozmowie papież powiedział, że zbliżające się święta wielkanocne należy przeżyć "ze skruchą, współczuciem i nadzieją".

"I z pokorą, bo często zapominamy, że w życiu są +ciemne strefy+, mroczne momenty. Myślimy, że mogą przydarzyć się tylko komuś innemu. Tymczasem to jest mroczny moment dla wszystkich; nikt nie jest z tego wykluczony" - oświadczył Franciszek. Ocenił, że jest to czas "naznaczony przez ból i mrok, które weszły do domu".

"To sytuacja inna od tych, jakie przeżywaliśmy, także dlatego, że nikt nie może pozwolić sobie na spokój, każdy dzieli te trudne dni" - dodał papież.

Zobacz: Nasz serwis specjalny na Wielki Post

Wskazał, że przygotowania do świąt w duchu modlitwy i postu "ćwiczą nas w patrzeniu na innych z solidarnością, zwłaszcza na cierpiących, w oczekiwaniu na błysk światła, które oświetli na nowo wszystko i wszystkich".

Papież zwrócił uwagę na znaczenie modlitwy w tej "trudnej, rozpaczliwej sytuacji". "Bóg przekazuje nam męstwo i bliskość" - dodał.

Zapytany, czy wierzący mogą znaleźć pocieszenie w tym czasie, odparł: "Nie chcę dokonywać rozróżnień między wierzącymi i niewierzącymi. Wszyscy jesteśmy ludźmi i jako ludzie płyniemy tą samą łodzią".

"Tu się płacze, bo się cierpi. Wszyscy. Wspólna jest ludzkość i cierpienie" - zaznaczył.

Franciszek zauważył, że pomaga "współpraca, poczucie odpowiedzialności i duch poświęcenia, jaki rodzi się w wielu miejscach".

Przywołał usłyszaną w ostatnich dniach historię o zakażonej koronawirusem starszej kobiecie, która umierała w szpitalu w izolacji i chciała pożegnać się z bliskimi; stało się to możliwe dzięki pielęgniarce, która dała jej swój telefon i włączyła rozmowę wideo.

Jak podkreślił papież, umierający potrzebują tego, by ktoś wziął ich za rękę, ostatniego gestu towarzyszenia.

"Wiele pielęgniarek i wielu pielęgniarzy spełnia to pragnienie, słuchając bólu samotności, biorąc za rękę. Ból tego, kto odszedł bez pożegnania, staje się raną w sercu tego, kto zostaje. Dziękuję tym wszystkich pielęgniarzom i pielęgniarkom, lekarzom i wolontariuszom, którzy mimo wyjątkowego zmęczenia pochylają się z cierpliwością i dobrocią serca, by zrekompensować wymaganą nieobecność rodziny" - powiedział papież.

"Musimy myśleć o tym, że nadejdzie czas jak po wojnie. Nie będzie więcej «innego», ale będziemy «my». Bo z tej sytuacji możemy wyjść tylko razem" - oświadczył Franciszek.

Zaapelował o budowę "prawdziwej solidarności".

"Słowami-kluczami, by zacząć od nowa, będą: korzenie, pamięć, braterstwo i nadzieja" - oświadczył papież.

« 1 »
 • spe
  20.03.2020 10:19
  Wczoraj (częściowo już dzisiaj) w nocy przesłuchałem sobie całą Ewangelię Jana i dochodzę, jak widzę, dokładnie do tych samych wniosków, co Franciszek. Z całej Ewangelii te, poniższe słowa zwróciły moją uwagę, jako najpilniejsze, najważniejsze:

  A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie "Nauczycielem" i "Panem" i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał. Wiedząc to będziecie błogosławieni, gdy według tego będziecie postępować.
  (J 13, 12-17)

  A po wyjściu Judasza jeszcze:

  "Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali»."
  (J 13, 34-35)


  Tak się wypełni w naszych czasach ostateczne przyjście Jezusa. Nie w sensie końca, lecz w sensie przemiany tego świata. Bóg czeka na wzrost naszej miłości wzajemnej i tak długo będzie trwał ucisk, dopóki tego nie zrozumiemy. Przyjdź Panie Jezu!
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama