107,6 FM

MZ o śmierci 27-latki: wszystko wskazuje, że to nie koronawirus był bezpośrednią przyczyną śmierci

Wszystko na to wskazuje, że bezpośrednią przyczyną śmierci 27-latki z Łańcuta (woj. podkarpackie) była sepsa - poinformował w piątek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"Wszystko na to wskazuje, że bezpośrednią przyczyną śmierci nie był koronawirus, ale sepsa" - powiedział na antenie TVP Info Andrusiewicz.

Rzecznik był pytany, czy kobieta powinna być traktowana jako szósta osoba, która zmarła z powodu koronawirusa. "Została włączona do tych sześciu osób, ponieważ była osobą zakażoną koronawirusem, ale jak poinformowali nas medycy ze szpitala w Łańcucie, bezpośrednią przyczyną śmierci nie był jednak COVID-19, ale sepsa" - odpowiedział.

"Stąd też tak naprawdę nie powinniśmy wliczać tej zmarłej kobiety do liczby osób, które poniosły śmierć z uwagi na fakt zarażenia koronawirusem" - podkreślił.

Tymczasem, jak można przeczytać w oświadczeniu szpitala, kobieta trafiła do Łańcuta z placówki w Nisku, gdzie urodziła dziecko poprzez cesarskie cięcie. Kiedy została przewieziona do Łańcuta, miała już koronawirusowe zapalenie płuc.

„Chora wymagała intubacji i leczenia oddechem zastępczym. W 13. dobie rozpoznano stan septyczny wymagający zabiegu operacyjnego usunięcia ogniska zakażenia. 12 godzin po zabiegu doszło do zatrzymania krążenia z powodu nieefektywnej resuscytacji krążeniowej, pacjentkę uznano za zmarłą” - napisała placówka.

Doktor Andrzej Cieśla, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych i Hepatologii łańcuckiego szpitala, dodał na briefingu przed placówką, że było to ciężkie zapalenie koronawirusowe.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  20.03.2020 14:31
  Patrząc na dane z Włoch ostatnio publikowane to nie wirus sam w sobie, ale choroby towarzyszące są przyczyną zgonów. Czas od wykrycia zarażenia do zgonu to około 8 dni.
  Pytanie, czy jak dziś ktoś umrze na zwał, a miał objawy koronowirusa to robi mu się testy po śmierci, gdy nie zdążono zdiagnozować wirusa przed śmiercią?
  doceń 4
 • halinkaa
  20.03.2020 16:12
  od cesarki sepsa od wożenia się po placówkach zdrowia - lekarze po modnych urlopach zagranicznych koronawirus - i klops gotowy
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama