107,6 FM

Ekstremalne Drogi Krzyżowe - tylko duchowo. Oficjalne wydarzenia odwołane

"Na tym etapie nie mówimy o żadnych propozycjach terminów nocnej wędrówki".

W Bytomiu, Gliwicach, Kochcicach, Kokotku, Koszęcinie, Lublińcu, Rudach, Sośnicowicach, Tarnowskich Górach i Toszku miały wyruszyć w tym roku Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Niektóre były zaplanowane na 27 marca, większość na 3 kwietnia.

Jeszcze do niedawna organizatorzy wydarzenia informowali, że każdy uczestnik może przejść EDK indywidualnie, a wytyczone trasy są jedynie propozycją, dlatego - o ile nie będzie innych przeszkód - wierni mogą podjąć podobne wyzwanie w dowolnym miejscu i czasie.

Jednak ponieważ istniejące już przeszkody się nasilają - chodzi rzecz jasna o pandemię koronawirusa - na stronie edk.org.pl pojawił się nowy komunikat, w którym pomysłodawca nocnych wędrówek, ks. Jacek Stryczek, wraz z osobami wspierającymi tę inicjatywę, proszą o duchowe przeżycie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

"Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że w obecnym czasie, EDK to przede wszystkim droga duchowej pracy nad sobą. Na tym etapie nie mówimy o żadnych propozycjach terminów nocnej wędrówki. Zachęcamy natomiast do tego, aby LUDZIE EDK wzięli na siebie duchową odpowiedzialność za modlitwę o uwolnienie świata od pandemii" - pisze ks. Stryczek.

"W związku z pandemią wirusa, tegoroczna EDK we wcześniej zaplanowanych terminach stanie się drogą w wymiarze duchowym. Módlmy się o ustąpienie pandemii wirusa, o siłę i zdrowie dla tych, co zmagają się z zakażeniem, za ich rodziny, za personel medyczny. Ufam, że wyjdziemy z tego razem, silniejsi" - prosi rzecznik EDK ks. Zbigniew Gełdon.

Na swoim facebookowym fanpejdżu sztab rejonu gliwickiego, gdzie było zaplanowanych aż siedem tras EDK, nie zachęca do długich pieszych i samotnych wędrówek.

"Trasy są przygotowane, ślady wgrane, opisy uaktualnione. Całe jednak wydarzenie rozpoczęte Mszą Świętą (również w związku z dekretem bp. Jana Kopca - przyp. red.) chcielibyśmy przełożyć na spokojniejsze czasy. Myślę, że po ustaniu pandemii będziemy potrzebowali szczególnego spotkania z Bogiem w ciszy, ciemności i samotności. O terminie będziemy informować na bieżąco, trudno dziś coś ustalić ze względu na bardzo dynamiczną sytuację. Proszę pozostańcie z nami w kontakcie i módlcie się o ustanie pandemii" - apelują organizatorzy.

Również inne rejony w diecezji informują na swoich stronach o odwołaniu oficjalnych wydarzeń związanych z EDK. Organizatorzy zachęcają jednak wzięcia udziału w internetowych rekolekcjach, które od Środy Popielcowej są umieszczane na profilach społecznościowych EDK.

Można też skorzystać - najlepiej w zaciszu swojego domu - z przygotowanych rozważań dotyczących Drogi Przebaczenia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama