107,6 FM

Adam Gawęda: Zmiany w kopalniach mają służyć bezpieczeństwu ludzi

Zmiany w kopalniach mają służyć bezpieczeństwu ludzi - mówił w Radiu eM Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Odniósł się tym samym do skrócenia czasu pracy górników.

Adam Gawęda   Adam Gawęda
wiceminister aktywów państwowych

Jak wyjaśnił, chodzi o to, aby poszczególne zmiany na kopalniach nie kontaktowały się ze sobą. Rozważane jest pozostawienie części załóg górniczych w domach.  Adam Gawęda, który jest Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego, podkreślił, że trzeba zadbać zarówno o pracowników, jak i samych kopalń, które dają pracę kilkudziesięciu tysiącom ludzi. Sytuację na światowym rynku węgla, a więc także poziom cen, określił jako dynamiczną.

Minister powstrzymał się od wyrokowania, czy wobec potrzeby wsparcia finansowego przedsiębiorstw, uda się utrzymać programy społeczne, takie jak np. Rodzina 500+, czy 14. emerytura. Powiedział jednak, że wszędzie tam, gdzie chodzi o funkcjonowanie i stabilność rodzin, tam rząd będzie starał się wprowadzić takie rozwiązania, które spowodują, że rodzina będzie bezpieczna.

Przed dzisiejszym posiedzeniem Rady Dialogu Społecznego na temat tzw. tarczy antykryzysowej wiceminister Adam Gawęda mówił, że potrzebne są jak najszersze konsultacje społeczne, ponieważ rozwiązania ratujące przedsiębiorstwa muszą w sposób sprawiedliwy i uczciwy objąć wszystkich, którzy rzeczywiście pomocy potrzebują.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..