107,6 FM

Abp Wiktor Skworc: Celebracje Mszy św. bez obecności wiernych to jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu

Celebracje Mszy św. bez obecności wiernych to jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu - powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki wydał 25 marca zarządzenie, w myśl którego dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. obowiązuje aż do odwołania. Arcybiskup zachęcił do odwiedzania kościołów poza liltrugią, pozostają one bowiem otwarte dla wiernych. Zauważył, że minister zdrowia zachęca do spacerów. – Celem spaceru może być indywidualna modlitwa w kościele – mówił arcybiskup.
Przypomniał też, że Kościół był już w takich sytuacjach, kiedy dostęp do sakramentów był utrudniony i zamiast spowiedzi trzeba było wzbudzić w sobie żal doskonały za grzechy. Metropolita podkreślił, że wierni mają różną wrażliwość, dlatego spowiednicy są również dostępni, ale po uprzednim umówieniu i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Dodał, że księża w ogóle są do dyspozycji wiernych.

Abp Wiktor Skworc raz jeszcze zaapelował o modlitwy, zwłaszcza wspólnotowe o godz. 20.30 w intencji ustania epidemii. Jak zaznaczył, przypomina o niej codzienne bicie dzwonów kościelnych o godz. 20.15. Wyraził przekonanie, że ponadto wspólna modlitwa całej rodziny, wspólna rozmowa z Bogiem wpływa na styl i treść naszej rozmowy w rodzinie.

Pasterz Kościoła lokalnego zaapelował do parafii o otwartość zwłaszcza na potrzeby osób starszych. Dodał, że nadchodzą czasy, kiedy być może trzeba będzie myśleć o oszczędzaniu.

Na koniec zacytował Psalm 91 w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego:

Kto się w opiekę odda Panu swemu,
A całym sercem szczerze ufa Jemu,
Śmiele rzec może, mam obrońcę Boga,
Nie przyjdzie na mnie żadna straszna trwoga,

Ciebie On z łowczych obieży wyzuje,
I w zaraźliwym powietrzu ratuje.
W cieniu swych skrzydeł zachowa cię wiecznie,
Pod Jego pióry uleżysz bezpiecznie.

Oto cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • grzesiek
    28.03.2020 20:12
    Czy w związku z tą nadzwyczajną sytuacją i apelem ks. arcybiskupa o modlitwę różańcową o godz. 20.30 w intencji uśmierzenia epidemii, nie można byłoby przenieść codziennej modlitwy różańcowej z 23.30 na 20.30? Może jakaś transmisja z piekarskiego sanktuarium? Różaniec, Suplikacje, modlitwa do Matki Bożej Piekarskiej i na koniec apel? Byłoby fajnie stworzyć wspólnotę wokół Radia eM i prosić Boga wszechmogącego za wstawiennictwem Jego Matki o ratunek w tym strasznym czasie. W Polsce dopiero choruje 1 na 25000 ludzi, ale jak będzie tak jak we Włoszech? Tam choruje 1 na 650 ludzi, a zmarło już 1 osoba na 6000 Włochów. W Hiszpanii podobnie: choruje 1 na 650 osób, zmarło już 1 na 8000 ludzi. Mamy się o co modlić.
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy