107,6 FM

Wszyscy będziemy mogli głosować korespondencyjnie - przewiduje projekt PiS

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

Projektodawcy ocenili w uzasadnieniu, że w związku z rozprzestrzenianiem koronawirusa, ogłoszonym stanem epidemii, a wcześniej zagrożenia epidemicznego, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań w zakresie modyfikacji niektórych przepisów Kodeksu wyborczego.

Zgodnie ze złożonym we wtorek projektem PiS, do którego dotarła PAP, w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

W myśl projektu, głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach odrębnych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania.

Projektowane przepisy stanowią ponadto, że w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r., Państwowa Komisja Wyborcza może określić inne warunki powoływania obwodowej komisji wyborczej niż określone w Kodeksie wyborczym.

"Aby ustawa weszła w życie potrzebna jest zgodna współpraca Sejmu i Senatu, na co liczymy" - powiedział PAP jeden z polityków PiS.

« 1 »
TAGI:
 • podajnik
  02.04.2020 09:59
  Rozumiem, że w celu zwiększenia szans wyborczych chce się przesunąć wybory nawet o rok, ale nie ma w Polsce w tej chwili żadnego z poniższych stanów nadzwyczajnych:
  stan wojenny,
  stan wyjątkowy,
  stan klęski żywiołowej.
  I nie można go wprowadzać z powodu tego, że listonosze boją się przesyłek bo co mają powiedzieć kasjerki w sklepach i tu się z kolegą Ryszard D całkowicie zgadzam.
 • velario-new
  02.04.2020 13:28
  @Ryszard_D i Podajnik: "W lokalu sprawdza się dowód tożsamości. Potwierdzamy podpisem wydanie karty. Głosujący nie może wyjść z kartą z lokalu. Musi w warunkach tajnych zakreślić swojego kandydata i wrzucić kartę do urny. A w przypadku głosowania korespondencyjnego? Nie ma żadnej gwarancji, że to w ogóle dana osoba głosuje, a nie ktokolwiek inny, komu osoba uprawniona tę kartę oddała! (...) Zasadniczo są dwie drogi. Albo powinniśmy wywrócić całą logikę głosowania i uznać, że karta wyborcza to własność prywatna osoby głosującej. Dostaje ją jak zasiłek i jak ją sobie „wyda”, to jej indywidualna sprawa. Jeżeli jednak uznajemy, że jest inaczej, to głosowanie korespondencyjne jest ogromną dziurą w systemie." (Marcin Horała, PiS - zaledwie dwa lata temu).
  doceń 9
 • Hydrus
  03.04.2020 23:12
  Mam nadzieję, że to nie przejdzie.
  doceń 0
 • morfeo
  03.04.2020 23:51
  Wybory wyborami, kłócimy się o szczegóły, o podpisy, o dowody osobiste i o to czy kolejka będzie na poczcie czy w lokalu wyborczym. A ja chciałbym zwrócić uwagę na fakt nadrzędny. Nasze prawo (i całe prawodawstwo europejskie) stoi na fundamencie prawa rzymskiego. A w Rzymie była zasada, żeby "nie zmieniać graczy w czasie gry", bo wprowadza to kompletny chaos organizacyjny. I druga zasada - "Status quo ante bellum". Zakończmy tę wojnę w stanie, w jakim ją rozpoczęliśmy. Potem będziemy się martwić wyborami.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama