107,6 FM

Gowin o wyborach prezydenckich: W terminie bezpiecznym z punktu widzenia zdrowia i życia Polaków

Wybory prezydenckie tylko w terminie, który jest bezpieczny z punktu widzenia zdrowia i życia Polaków - powiedział wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin późnym wieczorem w czwartek, wychodząc po naradzie w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

Jarosław Gowin był pytany przez TVN24, czy zgodzi się na wybory prezydenckie 10 maja.

"Tylko termin, który jest bezpieczny z punktu widzenia zdrowia i życia Polaków" - powiedział.

Dopytywany, czy jest porozumienie odnośnie do terminu wyborów prezydenckich, Gowin odparł: "Jutro państwo się przekonacie".

Gowin w rozmowie z PAP opublikowanej w czwartek powiedział - zaznaczając, że mówi to w swoim imieniu - że dla niego "wybory są problemem trzeciorzędnym".

"Rząd jest powołany do tego, żeby ratować Polki i Polaków przed epidemią i głębokim kryzysem gospodarczym. Tym celom powinny być podporządkowane wszystkie decyzje, także te dotyczące wyborów prezydenckich" - powiedział.

Pytany przez PAP, kiedy - jego zdaniem - powinny się odbyć wybory prezydenckie, Gowin odparł: "Wiem, kiedy nie mogą się odbyć. Nie mogą się odbyć w takim terminie, który by zagroził wzrostem liczby zachorowań. Czy wybory będą możliwe 10 maja? Na to pytanie można będzie uczciwie i odpowiedzialnie odpowiedzieć albo tuż przed, albo tuż po świętach".

Dodał, że podtrzymuje swoją opinię, że rozwiązaniem optymalnym byłoby przełożenie wyborów o rok. "Na razie to jest stanowisko jednej partii obozu Zjednoczonej Prawicy - Porozumienia" - dodał.

Gowin w rozmowie z PAP był również pytany o ustawę dotycząca głosowania korespondencyjnego.

"Byłem poinformowany, że taka ustawa zostanie zgłoszona. Rzut oka na jej treść wystarcza, aby wiedzieć, że ona może wejść w życie tylko pod warunkiem błyskawicznego przyjęcia jej nie tylko przez Sejm, ale także przez Senat. A zatem wymaga szerokiego konsensusu politycznego. Czy jest dziś na to szansa? Wydaje mi się to wątpliwe, ale poczekajmy na deklaracje liderów partii opozycyjnych" - powiedział.

Dopytywany o to, że w mediach pojawiły się doniesienia, iż podczas spotkania z prezesem PiS zagroził odejściem z rządu, jeśli projekt głosowania korespondencyjnego będzie forsowany, Gowin powiedział, że wyraża jasno swoje stanowisko, "bo tu chodzi o zdrowie i życie Polek i Polaków, ale nie w kategoriach ultimatum". "To nie jest czas na polityczne gierki, tylko na dojrzałe decyzje, od których zależy los milionów ludzi. To naprawdę jest wybór: życie albo śmierć" - mówił.

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego przysługiwałby wszystkim wyborcom. Sejm ma się zająć tym projektem w piątek.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  03.04.2020 07:44
  Dziś potrzeba nie opowiadania, ale czynów. Jasnych deklaracji. Za kilka godzin poznamy na ile piękne słówka się zmienia w czyny.
  Przeprowadzenie wyborów 10 maja jest działaniem przeciw demokracji, a także zdrowiu i życiu obywateli.
  doceń 5
 • BabaJaga1
  03.04.2020 09:28
  gdzie sa biskupi aby stanac murem za Gowinem?
  doceń 1
 • Anonim (konto usunięte)
  03.04.2020 12:01
  Naprawdę, gołym okiem widać, że chodzi TYLKO o władzę i o nic więcej... Żadne prawo czy dobro kogokolwiek...
  doceń 3
 • BabaJaga1
  03.04.2020 13:05
  tylko o wladze.Wczoraj zmarlo prawie 1000 Hiszpanow.Taka kumulucja ofiar i nas czeka wlasnie w czasie wyborow i zamiast zwiekszac ryzyko kazdy przyzwoity polityk powinien robic wszystko aby ilosc ofiar ograniczyc a nie zwiekszac.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama