107,6 FM

Rzecznik rządu: Uważamy, że 10 maja można przeprowadzić wybory o ile zachowa się procedury

Uważamy, że 10 maja można przeprowadzić wybory, o ile oczywiście zachowa się procedury bezpieczeństwa; w sprawie głosowania korespondencyjnego wicepremier Jarosław Gowin ma inne stanowisko, ale zobaczymy jak będzie na głosowaniu, bo projekt może ulegać zmianom - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu w Radiu Plus był pytany o projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego podczas wyborów prezydenckich w kontekście zapowiedzi Porozumienia (partii koalicyjnej PiS), że politycy tego ugrupowania nie poprą tej propozycji.

"Uważamy, że 10 maja można przeprowadzić wybory, o ile oczywiście zachowa się procedury, które gwarantują bezpieczeństwo Polaków, bo to jest w tej chwili najważniejsze" - oświadczył Piotr Müller. "Porozumienie, pan premier Jarosław Gowin, wydaje się tutaj mają w tej chwili inne stanowisko. Zobaczymy, jak będzie na ostatnim głosowaniu, ponieważ projekt może ulegać jakimś modyfikacjom, które być może przekonają Porozumienie do głosowania za" - dodał P. Müller.

Jak zaznaczył, w tej chwili nie rozpatrywałby tego jednego głosowania w kontekście rozpadu koalicji rządowej.

Dopytywany, czy jeśli Sejm nie zgodzi się na zmiany w Kodeksie wyborczym, to wybory 10 maja i tak się odbędą, odpowiedział, że w tej chwili nie można tego powiedzieć. "Minister zdrowia o tym mówił, takie decyzje można podjąć z odpowiedzialnością zapewne w połowie kwietnia - wtedy, kiedy będzie wiadomo, jak wygląda sytuacja epidemiczna. Kiedy będzie wiadomo, jak wygląda sytuacja w Europie Zachodniej, jak wyglądają tendencje, jeśli chodzi o zachorowania. Czy udaje się odpowiednio spłaszczyć liczbę, która dotyczy przyrostu zachorowań" - tłumaczył rzecznik rządu.

"Wtedy taką decyzję będzie można podjąć. W tej chwili jest ponad miesiąc do wyborów, więc takiej jednoznacznej odpowiedzi udzielić nie można. Oczywiście też nie można udzielić - żeby była jasność - jednoznacznej odpowiedzi, że wybory się odbędą, bo takiej decyzji z odpowiedzialnością też podjąć nie można. Chyba że byłoby to właśnie głosowanie korespondencyjne, które zabezpiecza tę procedurę w zupełnie inny sposób" - dodał Müller.

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego przysługiwałaby wszystkim wyborcom. Sejm ma się zająć tym projektem w piątek.

« 1 »
TAGI:
 • BabaJaga1
  03.04.2020 09:33
  jak Duda nichce pare miesiecy dluzej byc prezydentem to niech odejdzie.I tak byl zadnym prezydentem
  doceń 3
 • Anonim (konto usunięte)
  03.04.2020 10:30
  Oderwanie polityków od realiów życia jest tak wielkie, ze nawet szkoda komentować takie wypowiedzi.
 • Gosc_Rafal
  03.04.2020 15:51
  Nie rozumiem, dlaczego redakcja GN prowadzi taki wybór newsów i nagłówków jednoznacznie sugerujących, że wybory w maju to "normalne i odpowiedzialne myślenie".
  To już chyba trzeci taki news PAP wrzucony tylko dziś.
  Czyżby taki miał być przekaz podprogowy adresowany do czytelników GN?
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama