107,6 FM

Triduum Paschalne. Papież będzie miał 12 koncelebransów. I nikogo więcej

Wszystkie liturgie sprawowane będą w bazylice i na placu św. Piotra, najprawdopodobniej także Droga Krzyżowa, która zwyczajowo odbywała się w Koloseum.

Jak pisze dziennik "Il Messaggero", nazwiska 12 koncelebransów, których wybierze papież Franciszek, nie są jeszcze znane. Pozostali kapłani, nie wyłączając kardynałów i biskupów, nie będą mogli – nawet na odległość – celebrować uroczystości razem z papieżem. W bazylice św. Piotra nie będzie wiernych świeckich.

Tę decyzję ogłosił Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych biskupom i kardynałom rezydującym w Watykanie, nie wyłączając ceremoniarzy, kanoników i wspólnot, które mieszkają wewnątrz murów. Dziennik używa sformułowania, że Msze św. odbywać się będą "w stylu COVID-19", bez uroczystej oprawy. Wszystkie celebracje będą jednak transmitowane.

W dokumencie Kongregacji ds. Kultu kard. Robert Sarah podkreślił, że "Wielkanoc to nie święto takie jak inne. Świętowana przez trzy dni – Triduum Paschalne – poprzedzona Wielkim Postem i ukoronowana zesłaniem Ducha Świętego, nie może być przeniesiona". Przeniesione mogą być natomiast, przez poszczególnych biskupów, Msze Krzyżma w Wielki Czwartek.

Papieskie celebracje Wielkiego Tygodnia rozpocznie już najbliższa Niedziela Palmowa Mszą św. w bazylice. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek nie będzie obrzędu umywania nóg ani procesyjnego przenoszenia Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego.

W Wielki Piątek Droga Krzyżowa najprawdopodobniej odprawiana będzie na placu św. Piotra zamiast w Koloseum. W tym roku papież powierzył przygotowanie medytacji parafii więziennej Due Palazzi w Padwie, którą kieruje ks. Marco Pozza.

Także Msza św. Wigilii Paschalnej i celebracje Niedzieli Zmartwychwstania będą transmitowane przez watykańskie media. Na zakończenie uroczystości papież udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu) na pustym placu św. Piotra.

Swoje dodatkowe przepisy na terenie Włoch będą wprowadzać poszczególni biskupi. Na przykład arcybiskup Neapolu Crescenzio Sepe już zakazał w swojej diecezji rozprowadzania i święcenia oliwnych gałązek i wody w Niedzielę Palmową. W wielu włoskich parafiach nie odbędą się także chrzty katechumenów podczas Mszy Wigilii Paschalnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama