107,6 FM

Abp Skworc do młodych: Salą tronową - może być twój pokój

Po raz pierwszy w Światowy Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową w katowickiej katedrze ławki były puste. Młodzi modlili się przed ekranami w swoich domach.

Z powodu epidemii młodzież uczestniczyła w 35. Światowym Dniu Młodzieży katedrze w Katowicach on-line. Na samym tylko kanale parafii katedralnej w serwisie YouTube transmisja była włączona na 800 urządzeniach.

Już dzień wcześniej młodzi umawiali się na to spotkanie przez internet. Na młodzieżowej grupie z Raciborza-Brzezia jeden z chłopaków napisał tak: „Wypadałoby ustalić i siąść gdzieś w jednym miejscu, żebyśmy się nie szukali w katedrze. Proponuję przed ekranem 😅😂”.

Młodzi przygotowywali się do tego spotkania już od tygodnia dzięki facebookowym profilom, m.in. duszpasterstwa młodzieży archidiecezji katowickiej. Wielu przeczytało orędzie papieża Franciszka.

Mszy św. w katedrze przewodniczył abp Wiktor Skworc. Ławki przed nim były puste, ale Eucharystia była transmitowana.

Codzienna audiencja u Króla

Przejmująco zabrzmiały w tych okolicznościach słowa arcybiskupa Skworca: - Trwa nauka on-line; kształcicie się zdalnie; spotykacie się z waszymi nauczycielami w przestrzeni wirtualnej - zagaił, po czym przeszedł do rzeczy: - Do tych obowiązkowych zajęć proponuję wam, a właściwie usilnie proszę, abyście sami dodali codzienną audiencję u Chrystusa Króla. Salą tronową - może być twój pokój, twoje mieszkanie a w nim tron - krzyż Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Króla. Stań naprzeciw i powiedz tylko - oto jestem! I nie mnóż słów. On o Tobie wie wszystko i jak dobry nauczyciel będzie cię prowadził, abyś budował Jego królestwo!

Arcybiskup zachęcał młodych, żeby mimo trudnych zewnętrznych okoliczności zachowali w sercach postawę wdzięczności - i wobec Boga, i wobec ludzi. - Dlatego wołam i proszę każdego z was Młodzi: wstań i podziękuj. Nie będę wam podpowiadał komu i za co macie dziękować; wiecie to dobrze. Ale myślę, że można wymienić dzisiaj jedną grupę. To ci, którzy zmagają się z tym nieznanym nam zagrożeniem. To ci, których określamy Służba Zdrowia - wskazał.

Przychodzi mimo drzwi zamkniętych

Mówił też, że każda Msza św. jest powrotem do Wieczernika. Tam, na pierwszej Eucharystii, Jezus powiedział uczniom: „Pokój wam”. - Przychodzi tam mimo drzwi zamkniętych. Jego przyjście wtedy do uczniów a dzisiaj do nas - mimo izolacji - to wielka łaska, łaska Eucharystii, łaska naszego spotkania. Dar pokoju jest nam bardzo potrzebny w tych niespokojnych czasach - powiedział abp Wiktor Skworc.

Wezwał młodych, żeby umocnieni spotkaniem z Chrystusem Królem, byli wdzięczni i przekazali czytelny znak wdzięczności. - Jesteśmy razem, jesteśmy blisko mimo oddalenia: łączy nas miłość Chrystusa - wskazał. Na koniec wyraził nadzieję na spotkanie twarzą w twarz w katedrze.

Na kanale parafii katedralnej w serwisie YouTube ta Msza św. była wyświetlana jednocześnie na około 800 urządzeniach. Oprócz tego trwała też transmisja w Radiu eM.

NIEDZIELA PALMOWA 5. 04. 2020 r godz 12.00
Homilia arcybiskupa Wiktora Skworca od minuty 28:40
Katedra Katowice
« 1 »

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama