107,6 FM

Resort zdrowia opublikował projekt uszczegółowiający zasady zakrywania ust i nosa

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią koronawirusa. MZ zaprasza do zgłaszania uwag do projektu.

Projekt zmienionego rozporządzania Rady Ministrów zakłada, że od czwartku 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

Nakaz obowiązywać ma podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach.

W myśl projektu, obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy też środków publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdów samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Obowiązek będzie istniał także podczas przebywania na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat dwóch oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

W projekcie zapisano także, że w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

Resort akcentuje, że zakrywanie ust i nosa nie będzie zwalniało z obowiązku zachowania bezpiecznej odległości m.in. dwóch metrów.

Projekt rozporządzenia przewiduje również, że z obowiązku odbycia kwarantanny zostaną zwolnione również osoby wykonujące pracę lub świadczące usługi na morskich platformach wydobywczych i wiertniczych zlokalizowanych na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego w oparciu o inny stosunek, niż marynarska umowa o pracę.

Ministerstwo zaprasza do zgłaszania uwag do projektu - w ramach roboczych konsultacji - do środy, 15 kwietnia, do godz. 10.

« 1 »
 • Eugeniusz_Pomorze_
  14.04.2020 20:05
  @TomaszLL, pisze półprawdy jak szalony. Redakcja Gościa Niedzielnego likwiduje od czasu do czasu jego kolejne profile, a p.Tomasz się nie zraża, tylko tworzy nowe i dalej "objaśnia" czytelników GN. Temat co najmniej na doktorat. :-)
  doceń 11
 • Anonim (konto usunięte)
  14.04.2020 22:38
  1. To ile też tych maseczek należy mieć na jedną dniówkę roboczą, skoro powinno się ją nosić nie dłużej niż pół godziny ?
 • marbie
  15.04.2020 13:58
  Też jestem przeciwnikiem maseczek, ale też jestem przeciwnikiem ludzi myślących, że pozjadali wszystkie rozumy i zawsze wiedzą najlepiej .
 • Eugeniusz_Pomorze_
  15.04.2020 18:31
  @TomaszuLL, jeśli GN nie zlikwidował Ci na przełomie stycznia i lutego konta, tzn., że mam rozumieć, że nie podpisywałeś się wcześniej jako: TomaszLN...(?), a jeszcze wcześniej, jako chyba: TomaszLB...? Po koncie TomaszLN w dyskusjach został jedynie taki opis: ANONIM (KONTO USUNIĘTE). Potrafisz to jakoś skomentować TomaszuLL...?
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama