107,6 FM

Uniwersytet Waszyngtoński: Polska minęła już szczyt pandemii

Polska ma już za sobą szczyt pandemii koronawirusa. Miał on miejsce 10 dni temu - oceniają specjaliści z Institute for Health and Evaluation (Instytutu Wskaźników Zdrowotnych i Ewaluacji) University of Washington. Nie wiadomo jednak, czy i na ile amerykańscy eksperci uwzględnili świąteczne spotkania Polaków, obowiązujące od poniedziałku poluzowanie rygorów narodowej "kwarantanny" oraz spotkania towarzyskie w zbliżający się długi weekend.

Specjaliści z Waszyngtonu opracowują prognozy epidemiologiczne dla różnych krajów, także dla Polski. Z najnowszej analizy wynika, że szczyt pandemii mierzony dobową liczbą zgonów miał już miejsce 8 kwietnia, gdy zmarło 30 chorych. Poprzednia prognoza, która też już wydawała się dość optymistyczna, wskazywała, że szczyt zachorowań i zgonów z powodu Covid-19 nastąpi w naszym kraju 27 kwietnia, potrwa przez kilka dni, a dobowa liczba ofiar sięgnie 72.

Według nowej analizy, pierwszy dniem w Polsce bez zgonu na Covid-19 będzie prawdopodobnie 19 maja (najdalej 25 maja), zaś 27 maja (a w każdym razie nie dalej niż 2 czerwca) ostatni polski pacjent przestanie wymagać wspomagania przy pomocy respiratora.

Trzeba jednak pamiętać, że dane te są obarczone pewnym błędem prognostycznym, dlatego prawdziwa liczba zachorowań, hospitalizacji oraz zgonów może się różnić od spodziewanej.

« 1 »
 • wietrzyk11
  19.04.2020 00:23
  Codziennie słyszymy o wzroście zachorowań - a tu już przed świętami minęliśmy szczyt? I pan minister nie zauważył? A Uniwersytet Wazszyngtoński za oceanem - tak?
  doceń 7
 • dirk
  19.04.2020 17:54
  To teraz zamiast "uczeni radzieccy", albo skądinąd sympatyczne "radio Erewań" mówi się "uniwersytet waszyngtoński"? Ośmieliłem się niedawno wyrazić sceptycyzm do poprzedniej prognozy, a tu i proszę już jest nowa. W dodatku wiadomo, że najlepiej sprawdzają się przepowiednie wydarzeń, które już były. No i na jaką półkę mamy te rewelacje włożyć? A targowicja niepocieszona, bo może się okazać że majowe wybory wypadną już po epidemii. Może choć uniwersytet łomonosowa w biedzie jakąś przepowiednią poratuje.
  doceń 3
 • morfeo
  19.04.2020 21:20
  MZ: "Odnotowaliśmy największy dobowy przyrost zakażonych osób od początku epidemii w Polsce". I tyle z głupiego gadania - szybko poszło.
  doceń 3
 • migracia1988
  24.04.2020 19:36
  Cóż - dzisiejszy dzień chyba trochę zaprzeczył tej teorii...
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama