107,6 FM

Adam Gawęda: Ograniczyć wydobycie węgla, ale nie likwidować potencjału kopalń

Ograniczyć wydobycie węgla, ale nie likwidować potencjału kopalń - postuluje Adam Gawęda, do niedawna wiceminister odpowiedzialny za górnictwo. W Radiu eM podkreślił, że zapotrzebowanie na świecie na paliwa stałe, w tym węgiel kamienny i brunatny rośnie.

Odwołany pod koniec marca wiceminister aktywów państwowych wyraził w „Rozmowie poranka” Radia eM przekonanie, że obecnie potrzebne jest ograniczenie poziomu produkcji węgla, bo nie odbierają go firmy energetyczne. Natomiast patrząc w przyszłość, należy pamiętać o sytuacji z przełomu lat 2015/16, kiedy na zwałach zalegało bardzo dużo węgla. Wkrótce jednak został ograniczony import, zwłaszcza ze wschodu i okazało się, że tego paliwa zaczyna brakować.

W opinii Adama Gawędy należy kopalnie łączyć w grupy, podobnie jak to zrobiono w Rybnickim Okręgu Węglowym. Według jego planu trzeba wyłączać części nieprodukcyjne kopalń i przenosić je do spółki, która zrestrukturyzuje te części kopalń. Natomiast nie można likwidować kopalń, które posiadają złoże, lecz stworzyć model, który będzie łączył kopalnie z sektorem energetycznym. Do tego potrzebne są też nowoczesne technologie spalania węgla, jakie są stosowane m.in. w Japonii. Zdaniem b. wiceministra nie można pod przykryciem walki o czysty klimat niszczyć górnictwa. Największym źródłem zanieczyszczenia środowiska jest –jak powiedział – np. bardzo duża emisja gazu ulatniającego się w Rosji.

Adam Gawęda zapewnił, że choć odszedł ze stanowiska odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra aktywów państwowych, to nadal jako poseł angażuje się w rozmowy na ten temat, także zachęcając stronę społeczną do patrzenia nie tylko w krótkiej perspektywie, ale także długofalowo na przyszłość górnictwa. Dziś (21.04) mają się odbyć rozmowy o ograniczeniu pracy i płacach związkowców z Polskiej Grupy Górniczej z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy