107,6 FM

Jak wybierać oferty kredytów hipotecznych?

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna szansa na kupno własnego mieszkania lub domu. Kredytu hipotecznego może udzielić tylko bank. Zobacz, co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym i gdzie szukać najtańszego.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest usługą bankową, z której można skorzystać pod pewnymi warunkami. Nie każdy, kto wystąpi o taki kredyt, dostanie go. Bank, zanim wyda decyzję o przyznaniu lub odmowie udzielenia kredytu, sprawdzi kilka istotnych faktów:

– wiek potencjalnego kredytobiorcy to jeden z kluczowych parametrów – większość banków oczekuje, że ich klient spłaci kredyt, zanim ukończy siedemdziesiąt lat, choć są i takie, które za górną granicę wieku w momencie zakończenia spłacania rat przyjmują osiemdziesiąt lat. W praktyce oznacza to, że największe szanse na kredyt z trzydziestoletnim okresem spłacania rat mają osoby, które nie ukończyły czterdziestego roku życia;

– zdolność kredytowa – najogólniej rzec biorąc to kwestia tego, czy klienta stać na spłacanie rat, a więc czy miesięczna suma jego dochodów lub dochodów jego rodziny pozwoli na regularną spłatę kredyty. Banki sprawdzają nie tylko dochody, ale też wydatki – na jedzenie, rachunki i inne comiesięczne koszty. Na ocenę zdolności kredytowej ma też wpływ historia zatrudnienia i rodzaj umowy, w oparciu o którą potencjalny klient pracuje. Umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony widziana jest lepiej niż seria umów o dzieło.

– wkład własny – możliwość wpłacenia go oznacza, że klientowi udało się odłożyć znaczną sumę, a więc jest wiarygodny finansowo. W praktyce wkład własny wynosi od 10 do 30% ceny nieruchomości, a więc na tyle dużo, że klienci często pytają o możliwość skredytowania go. Czasem się to udaje.

Czym różnią się kredyty hipoteczne

Dla końcowego konsumenta różnica widoczna jest na pierwszy rzut oka – to wysokość raty. Skąd biorą się różnice? Oprocentowanie kredytu i wysokość prowizji to dwa najważniejsze parametry, które wpływają na jego koszt. Różnice na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewielkie, szczególnie dla osoby, która bierze kredyt po raz pierwszy i wychodzi z założenia, że pięć lub siedem procent to właściwie to samo, bo różnica jest minimalna. W praktyce jednak okazuje się, że te minimalne wahania dość mocno wpływają na ostateczną wysokość raty kredytu. Dla lepszego zobrazowania sytuacji warto zwrócić też uwagę na ostateczną kwotę do spłaty. Tu różnice mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy.

Gdzie szukać taniego kredytu hipotecznego

Określenie tani kredyt hipoteczny oznacza w praktyce kredyt z niską ratą, a więc niskim oprocentowaniem i prowizją. Stawki te nie są tajemnicą, a informacje o nich można bez problemu uzyskać osobiście w każdym banku, na stronie internetowej lub za pomocą infolinii. Jednak takie samodzielne porównywanie kredytów hipotecznych jest żmudne i pracochłonne, łatwo przy tym o popełnienie błędu. W tej sytuacji ranking kredytów hipotecznych dostępnych w internecie (na przykład tutaj: https://meritumbank.pl/kredyty-hipoteczne-ranking/) jest najlepszym sposobem na szybkie i wiarygodne znalezienie taniej oferty kredytu hipotecznego.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama