107,6 FM

Prezydent powierzył obowiązki I prezesa SN sędziemu Kamilowi Zaradkiewiczowi

Prezydent Andrzej Duda z dniem 1 maja powierzył wykonywanie obowiązków I Prezesa Sądu Najwyższego sędziemu SN Kamilowi Zaradkiewiczowi, do czasu powołania I Prezesa Sądu Najwyższego - poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Jak poinformował PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, w czwartek przed południem w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent przekazał dokument potwierdzający treść tego postanowienia osobiście sędziemu Zaradkiewiczowi.

"Prezydent RP Andrzej Duda postanowieniem z dnia 29 kwietnia powierzył wykonywanie obowiązków I Prezesa Sądu Najwyższego - na podstawie art. 13a paragraf 1 w związku z art. 111 paragraf 4 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 roku o Sądzie Najwyższym - z dniem 1 maja 2020 roku sędziemu Sądu Najwyższego panu Kamilowi Zaradkiewiczowi wykonywanie obowiązków i Prezesa Sądu Najwyższego, w tym kierowanie SN do czasu powołania I prezesa Sądu Najwyższego" - powiedział minister.

"W sensie prawnym mamy sytuację jednoznaczną. Nie ma wątpliwość, że tak jak wskazuje treść postanowienia prezydenta na gruncie ustawy od 1 maja Sądem Najwyższym kieruje wykonując obowiązki I Prezesa Sądu Najwyższego pan sędzia Zaradkiewicz" - podkreślił wiceszef prezydenckiej kancelarii.

Jak powiedział, obecnie powinno odbyć się Zgromadzenie Ogólne sędziów SN, które następnie przedstawi prezydentowi pięciu kandydatów na I Prezesa SN, spośród których prezydent dokonana wyboru I prezesa SN. "Te kompetencje związane ze zwołaniem i przeprowadzeniem Zgromadzenia Ogólnego SN to są kompetencje, które są powierzone bezpośrednio panu sędziemu Zaradkiewiczowi" - dodał Mucha.

Wraz z końcem kwietnia upływa sześcioletnia kadencja obecnej I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Jak przekazało biuro prasowe SN, od początku maja sędzia Gersdorf przechodzi w stan spoczynku.

W połowie kwietnia SN poinformował, że w związku z ograniczeniami związanymi z epidemią odwołany został termin Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego ws. wyboru kandydatów na I prezesa. Będzie ono mogło być zwołane po ustaniu zakazów w kontaktowaniu się obywateli - zdecydowała Małgorzata Gersdorf.

 

« 1 »
TAGI:
 • velario-new
  30.04.2020 14:16
  "Przepis ten (art. 18 Konstytucji – dop.) w interesującym nas zakresie stanowi, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny znajduje się pod ochroną i opieką RP. Na ogół uważa się, że regulacja ta wprowadza definicję małżeństwa a zatem, że nie może istnieć inna postać małżeństwa, niż będąca związkiem kobiety i mężczyzny. Jednak kluczowe znaczenie ma wyraz „jako”, który moim zdaniem wcale nie definiuje małżeństwa w ten sposób, że jest ono wyłącznie związkiem kobiety i mężczyzny." - K. Zaradkiewicz (w:) Interes publiczny a interes prywatny w prawie, XIII Konferencja Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z 24 lutego 2012 r., Wydział Prawa i Administracji UW, s. 265–266.
  doceń 0
 • dirk
  01.05.2020 15:56
  Jednym słowem Autor zwraca uwagę na konieczność lepszego zabezpieczenia definicji małżeństwa przed możliwością lingwistycznej manipulacji wyrazem "jako", choć to manipulacja absurdalna i karkołomna, ale i po takie zdarza się ludziom przewrotnym i pokręconym sięgać. Wszyscy wiedzą że kot jako pies nie spełnia podstawowych funkcji, bo nie szczeka, ale dla prawników i znawców przepisów droga do udowodnienia tego może być na długie lata źródłem utrzymania, niekończących się procesów, kosztownych ekspertyz, odwołań, apelacji do wszelkich instancji ziemskich i niebieskich, itd itp. Problem tylko taki, że to samo można zrobić z praktycznie każdym słowem i przepisem, na świnkę która lubi zapasy w błocie albo na nich zarabia, trudno znaleźć sposób w białych rękawiczkach i na kancelaryjnym papierze. Co nie znaczy że ma ona jakąkolwiek rację i trzeba brać jej wygłupy na poważnie.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama