107,6 FM

Byli prezydenci i premierzy: Nie weźmiemy udziału w pseudowyborach korespondencyjnych

Procedura korespondencyjnego głosowania w takiej formule i czasie, jak proponuje rządząca partia to pseudowybory; nie weźmiemy w nich udziału - zadeklarowali w liście otwartym byli prezydenci i premierzy.

Pod listem opublikowanym m.in. na Twitterze przez byłego premiera Leszka Millera podpisali się oprócz niego: byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, a także byli premierzy Marek Belka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Kopacz i Kazimierz Marcinkiewicz.

Podkreślają oni, że "wybory Prezydenta Rzeczypospolitej powinny być przeprowadzone w zgodzie z przepisami Konstytucji i w sposób nie budzący wątpliwości, co do ich powszechności, równości, tajności i uczciwości".

"Procedura korespondencyjnego głosowania w takiej formule i czasie, jak proponuje rządząca partia to pseudowybory. Nie weźmiemy w nich udziału. Mamy nadzieję, że podobnie uczynią kandydaci i wyborcy, którzy podzielają naszą troskę o demokratyczną przyszłość Polski" - podkreślili.

Byli prezydenci i premierzy wskazują, że "konstytucja przewiduje sytuację stanu nadzwyczajnego, który powoduje przesuniecie terminu wyborów z zachowaniem ciągłości władzy". "Jak podkreślili, "pandemia na terenie całego kraju jest oczywistym nadzwyczajnym stanem klęski żywiołowej".

"Forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość wybory korespondencyjne uchwalono wbrew Konstytucji i regulaminowi Sejmu nie będą ani powszechne, ani równe. Nie dają gwarancji, że wszyscy wyborcy otrzymają karty do głosowania. Stwarzają możliwości nielegalnego oddawania głosu za innych. Nie zapewniają tajności głosowania. Uniemożliwiają obywatelom skuteczną kontrolę uczciwości wyborów" - napisali byli prezydencki i premierzy. Jak podkreślili, przeprowadzenie tych wyborów w czasie panującej epidemii stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli.

« 1 »
TAGI:
 • Andda
  30.04.2020 21:14
  No to niech nie biorą udziału w wyborach, kij im w oko :-)
  doceń 7
 • AFU
  01.05.2020 00:02
  Tak mogą się wypowiadać pseudopremierzy i pseudoprezydenci. Wtedy wszystko się zgadza.
  doceń 8
 • dirk
  01.05.2020 11:43
  Jak bardzo muszą nie znać Polski i Polaków i ci totalnie sfrustrowani i psujący powietrze politycy, i ci co wieszczą w komentarzach taczki, rewoltę, upadek kogo i czego? Nas i naszego kraju. Z jakąś perwersyjną satysfakcją w dodatku. Czy ci ludzie przybyli z Księżyca albo i dalej - fakt, wielu sprawia dokładnie takie wrażenie, nie wiadomo skąd się wzięli i co tu robią. A Polacy - właśnie otrząsają się z szoku, zapominają o strachu, wracają do życia i zabierają się do roboty. Efektem doznanych strat i klęsk, kiedy prawie wszystko co znaliśmy legło w gruzach, był w Polsce zawsze zdwojony wybuch nowego życia, aktywności, zapału, choćby kawioru i szampana na śniadanie nie było. Nawet jeśli jacyś "obcy" próbowali narzucić swoje wizje, załatwić zakichane interesy, wtłoczyć wszystko w betonowe ramy... swojej wyobraźni. Oni byli i jak widać wciąż są, i wciąż tak samo obcy. Nie myślą kategoriami "my", lecz "my i jacyś tam oni", nie przykładają ręki do pługa, nie chcą rozmawiać i myśleć wspólnie, wolą pokrzykiwać, obrażać, obrzydzać wszystkim życie. Zaprawdę, każda minuta na zajmowanie się ich wybrykami czy polemizowanie z obłudną propagandą, to czas dla nas i Polski stracony. Wciąż starają się marnować nasz cenny czas. Nie tego potrzebują i pragną Polacy, nie oglądając się na maruderów pobiegną przed siebie. Wcale nie musi i nie może być tak jak było, to teraz jest czas, by zacząć wiele spraw od nowa. Przełamać mentalne bariery, jeśli je komuś w mózgu przez te długie minione lata skutecznie zainstalowano. Jednego nam nie wolno. Tego danego nam czasu zmarnować, przegapić szansy, pozwolić by wróciło "tak jak było". Znając Polaków, nie tych zmyślonych w wyobraźni "obcych", wreszcie nie będzie.
  doceń 8
 • morfeo
  04.05.2020 13:08
  W sumie to nawet urocze - na złość p. Dudzie nie wezmą udziału w wyborach, czyli na złość p. Dudzie nie zagłosują przeciwko p. Dudzie, czyli na złość p. Dudzie podniosą p. Dudzie przewagę nad innymi, czyli na złość p. Dudzie zagłosują na p. Dudę:D
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama