107,6 FM

Właściwy obraz Matki Bożej

Kult Maryi wiąże się z jednym z największych nieporozumień wiary. Do dziś zdarzają się katolicy, którzy Matkę Bożą wymieniają jednym tchem wśród Osób Trójcy Świętej.

Nie ma w tym zwykle ich złej woli, natomiast ujawniają się potężne braki w wiedzy religijnej. Chrześcijanie innych denominacji zarzucają katolikom (a także członkom Kościoła prawosławnego), że kult maryjny jest niezgodny z Biblią i stanowi formę bałwochwalstwa.

"Katolicy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, jak wielkim problemem dla ewangelicznych chrześcijan jest doktryna maryjna i kult Maryi" - pisze w książce "W domu najlepiej" Scott Hahn, były amerykański pastor protestancki, który został katolikiem.

Jak naprawdę jest z tą czcią oddawaną Maryi?

"W pracy nad odnową kultu maryjnego trzeba silniej przypominać obowiązek naśladowania Maryi w Jej pobożności. W Niej przecież dał nam Bóg »wzór ducha pobożności«; Ona była i pozostaje »wzorem dla całego Kościoła w oddawaniu czci Bogu« oraz »nauczycielką pobożności«" - przypomina mariolog o. prof. Celestyn Napiórkowski OFM Conv w książce "Matka. Problemy - poszukiwania - perspektywy".

Franciszek Kucharczak w artykule "Kult Maryi - zdrowy i niezdrowy" (najnowszy numer GN 18/2020) przekonuje, że Maryja chce przede wszystkim prowadzić wiernych do Jezusa, a nie koncentrować ich na sobie. Brak świadomości tego, skutkuje niekiedy przesadzonymi i niewłaściwymi formami pobożności. Nieraz też prowadzi to do błędów i rozłamów.

Właściwy obraz Matki Bożej ma ten, kto ma właściwy obraz Boga.

Jak ustrzec się przed niewłaściwie rozumianą pobożnością maryjną, a za to wejść w głęboką relację z Matką Bożą, która pragnie przyprowadzić nas do Syna, przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".

Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.

Gość Niedzielny 18/2020
Gość Niedzielny

Możecie zamówić również e-wydanie numeru.

Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy, a także uzyskanie dostępu do wybranych treści i serwisów specjalnych. Zapraszamy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • spe
  02.05.2020 08:51
  "zdarzają się katolicy, którzy Matkę Bożą wymieniają jednym tchem wśród Osób Trójcy Świętej" - nie pamiętam, żebym słyszał coś podobnego ani z ust katolika, ani kogokolwiek innego. Nie pierwszy za to raz słyszę podobne narzekanie nie tylko ze strony protestantów, ale i katolików.
  doceń 2
 • Henryk
  02.05.2020 09:58
  Jeżeli są w tej sprawie jakieś niewłaściwości, to jest to ewidentna wina duchownych i katechetów! Mam jednak podejrzenia, że te ataki na cześć Matki Najświętszej, bo tego typu gadanie jest atakiem na Jej cześć, wychodzą od protestantofilów i wrogów chrześcijaństwa. Maryja jest Matką Syna Bożego i to niektórym protestantofilom przez pomyłkę, albo dla szkodzenia katolicyzmowi, formalnie należą do Kościoła katolickiego.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama