107,6 FM

Archidiecezja katowicka. Wczesne i Pierwsze Komunie święte pojedynczo lub w małych grupach. Kiedy?

Wczesne i Pierwsze Komunie święte w archidiecezji katowickiej powinny odbywać się pojedynczo lub w małych grupach - napisał w nowym zarządzeniu abp Wiktor Skworc. Każdą taką decyzję proboszczowie powinni podejmować we współpracy z rodzicami i z katechetami - zaznaczył metropolita katowicki.

Czas zakończenia pandemii jest niemożliwy do określenia dlatego metropolita katowicki zalecił proboszczom zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin - tłumaczy rzecznik arcybiskupa, ks. Tomasz Wojtal:

W wydanym dekrecie abp Wiktor Skworc napisał, że odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci.

Bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej powinno mieć również charakter indywidualny (rodzinny – zdalny, bez mnożenia spotkań), zaś pierwszą spowiedź św. należy sprawować według zasad opisanych przez Penitencjarię Apostolską w nocie z 20 marca br. która stwierdza: „W obecnej sytuacji zagrożenia pandemią do biskupa diecezjalnego należy zatem wskazanie kapłanom i penitentom, że podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych, zwracając absolutną uwagę na sakrament i niezbędną dyskrecję”. Miejscem takiej spowiedzi, zamiast konfesjonału, może być salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa.

Pierwszej Komunii św. należy udzielać - zgodnie z dekretem abp. Wiktora Skworca - podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które metropolita katowicki wydał zgodę. Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy