107,6 FM

Kopalnia Sośnica do końca tygodnia wstrzymuje wydobycie węgla

W kopalni potwierdzono dotąd 43 przypadki zakażenia koronawirusem. To trzeci zakład Polskiej Grupy Górniczej, który musiał pogodzić się z taką decyzją.

W gliwickiej kopalni Sośnica, w związku z potwierdzonymi przypadkami SARS-CoV-2, od jutra do końca tygodnia wstrzymane zostaje wydobycie węgla.

- Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji oraz na wniosek dyrekcji kopalni Sośnica, sztab kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej rekomendował zarządowi czasowe ograniczenie produkcji, od środy 6 maja do niedzieli 10 maja. W tym okresie w kopalni nastąpi minimalne obłożenie załogi wynikające z niezbędnych potrzeb dla bezpiecznego funkcjonowania zakładu - poinformował rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Dodał jednocześnie, że „procedury wprowadzone na czas epidemii zadziałały w spółce prawidłowo". W kopalni Sośnica kwarantanną objęto 110 pracowników, z których 43 osoby miały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Jak poinformował T. Głogowski, w PGG zintensyfikowano wszystkie działania związane z profilaktyką, a spółka wprowadziła daleko posunięte procedury ochronne. Przeprowadzane są kolejne testy wśród pracowników w kwarantannie - w tym celu uruchomiono dodatkowe cztery wymazobusy, których obsługa pobiera próbki od pracowników.

- Systematycznie przeprowadzana jest także dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych. Codziennie odbywa się pomiar temperatury u wchodzących na teren zakładu pracowników. W każdym oddziale PGG powołany został sztab kryzysowy, który na bieżąco koordynuje działania związane z zapewnieniem pracownikom bezpieczeństwa - poinformował rzecznik.

Łącznie wśród 41-tysięcznej załogi PGG potwierdzono dotąd 273 przypadki koronawirusa, a liczba osób objętych kwarantanną wyniosła 1362.

Od początku ubiegłego tygodnia do 10 maja eksploatację wstrzymały także kopalnie: Jankowice (część rybnickiej kopalni ROW), gdzie zakażone są 132 osoby, oraz Murcki-Staszic w Katowicach, gdzie choruje 94 pracowników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy