107,6 FM

Konferencja Episkopatu Niemiec upamiętnia 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

Jan Paweł II był myślicielem, politykiem, duszpasterzem i człowiekiem Bożym jednocześnie - napisał w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący niemieckiego Episkopatu stwierdził, że "długość jego (Jana Pawła II - PAP) pontyfikatu, dostrzegalne poczucie misji, wynikającej z głębokiego wewnętrznego związku z Bogiem, sama liczba podróży na wszystkie kontynenty, błogosławieni i święci z całego świata, których wyniósł do chwały ołtarzy, a także jego programowe encykliki i listy apostolskie, które ukierunkowały Kościół w miarę zbliżania się do przełomu tysiącleci, składają się na wizerunek tego niezwykle silnego człowieka, który był myślicielem, politykiem, duszpasterzem i człowiekiem Bożym jednocześnie".

Bp Bätzing podkreślił, że swoim jednoznacznym apelowaniem o wolność człowieka i przeciwko wszelkiego rodzaju ideologicznym zawłaszczaniom, papież Jan Paweł II dodawał otuchy i wspierał wiele osób w politycznych i społecznych ruchach wolnościowych.

Przewodniczący niemieckiego Episkopatu zauważył, że takie pojęcia jak "kultura śmierci", czy jego "teologia ciała", oddają sedno tego, co było dla niego ważne. To właśnie pokazuje, że historia działalności św. Jana Pawła II jeszcze długo nie będzie wyczerpana.

Zaznaczył też, że Konferencja Episkopatu Niemiec upamiętnia 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Już podczas tegorocznego wiosennego zebrania plenarnego w Moguncji, niemiecka Konferencja Biskupów zajmowała się spuścizną papieża. W dossier internetowym na stronie www.dbk.de streszczono najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II. Sekretariat Konferencji Episkopatu Niemiec opublikował również obrazek pamiątkowy poświęcony papieżowi. Jako cytaty wybrano zdania z jego kazania z inauguracji pontyfikatu w 1978 roku oraz z przemówienia podczas przejścia przez Bramę Brandenburską w 1996 roku.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing uczcił św. Jana Pawła II, który był i pozostaje wybitną postacią: "Nie tylko został zaliczony w poczet świętych Kościoła zaraz po swojej śmierci, ale także świecka historiografia słusznie przypisuje mu niezapomniane miejsce".

"Kilka razy spotkałem się krótko z papieżem Janem Pawłem II jako seminarzysta i jako młody kapłan, i mogłem poczuć jego czujne oddanie i ludzkie ciepło. Iluż ludzi spotkał w ten sposób podczas swojego długiego życia i pozostawił po sobie trwałe wrażenia? Wzruszające uczestnictwo milionów ludzi w jego śmierci w pogrzebie pozostaje dla mnie nadal znakiem wdzięczności za namacalną charyzmę tego wyjątkowego budowniczego mostów i przyjaciela Jezusa Chrystusa, Odkupiciela wszystkich ludzi" - podkreślił biskup Bätzing.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy