107,6 FM

Abp Skworc odwołuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej

Abp Wiktor Skworc w opublikowanym 28 maja br. zarządzeniu odwołuje od 6 czerwca dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Zaleca przywrócenie tradycyjnego harmonogramu mszy i nabożeństw w parafiach oraz zachęca do korzystania z sakramentu pokuty.

Hierarcha w zarządzeniu pisze, że z dniem 6 czerwca br. odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Metropolita przypomina, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane. Abp Skworc utrzymał dyspensę dla "osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem", a wiernych, którzy nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcił korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej.

Metropolita katowicki zaleca przywrócenie tradycyjnego harmonogramu mszy św. i nabożeństw w parafiach. W zarządzeniu przypomina, że w kościołach trzeba "zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni."

Ks. Tomasz Wojtal, rzecznik arcybiskupa o odwołaniu ogólnej dyspensy od uczestnictwa w Mszy Świętej
Ks. Tomasz Wojtal, rzecznik arcybiskupa o przywróceniu nabożeństw

Przywrócona zostaje też posługa służby liturgicznej, w tym ministrantów, lektorów, kantorów oraz scholi, a także udzielanie Komunii św. w kościele przez nadzwyczajnych szafarzy. - Nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania - napisał do wiernych arcybiskup.

Hierarcha zachęca też diecezjan do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca), i do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z przyjęciem Komunii św.

Ks. Tomasz Wojtal, rzecznik arcybiskupa o spowiedzi

Przywrócił w parafiach odwiedziny chorych, udzielanie sakramentu bierzmowania w parafiach zalecił organizować za pośrednictwem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej i szczegóły uzgadniać z biskupem – szafarzem sakramentu.

W sprawie organizowania uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. przypomina proboszczom o ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami, z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych.

W zarządzeniu hierarcha odniósł się też do zbliżającej się Uroczystości Bożego Ciała i Krwi Pańskiej. - Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Zaleca się jej organizację wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowy osobnych ołtarzy - pisze metropolita. W procesjach moze uczestniczyć do 150 osób.

Ks. Tomasz Wojtal, rzecznik arcybiskupa o Procesjach Bożego Ciała

Abp Skworc przywrócił też duszpasterstwo dzieci i młodzieży, w tym pracę formacyjną służby liturgicznej, Dzieci Maryi, ERM, Ruchu Światło-Życie, a także innych grup parafialnych. Zachęcił do zaplanowania Mszy św. szkolnych, zwłaszcza na zakończenie roku szkolnego.

Jeżeli chodzi o stan duchowny, metropolita katowicki przywrócił dekanalne spotkania formacyjne dla księży w II czwartek każdego miesiąca. napisał, ze duchowni mogą korzystać z przysługującego im dnia wolnego.

Zarządzenie obowiązuje od dnia 30 maja 2020 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama