107,6 FM

Dzisiaj mija 20 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Pokornej

W tym roku przypada też 25. rocznica ustanowienia sanktuarium w Rudach.

Najpierw Jan Paweł II poświęcił korony 17 czerwca 1999 roku. Pobłogosławił też łaskami słynący obraz przywieziony na to spotkanie z papieżem zorganizowane w jedną noc na gliwickim lotnisku. Koronacja przez abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce, odbyła rok później, 4 czerwca.

Natomiast sanktuarium diecezjalne w Rudach ustanowione zostało już 28 maja 1995 roku, a 14 czerwca 2009 roku kościół podniesiony został do godności bazyliki mniejszej.

W najbliższą niedzielę, w dniu odpustu bazylikowego, 7 czerwca o 10.30 Mszy św. przewodniczył będzie bp Jan Kopiec. W związku z epidemią procesja odbędzie się w kościele, a nie jak zawsze wokół opactwa.

Z tego samego powodu do końca czerwca odwołane zostały też diecezjalne pielgrzymki, które odbywają się tutaj prawie co sobotę od maja do października, z wyłączeniem wakacji.

- Sanktuarium jest duchowym sercem diecezji. To jest taka, jak często mówił abp Damian Zimoń, dolina pokory. Przyjeżdżają tu ludzie napełnieni różnymi wątpliwościami, trudnymi, wielkimi sytuacjami życiowymi, a tu uczą się od Matki Bożej pokory. Przyjeżdżają zawierzyć siebie, własne życie i rodziny, aby na nowo budować w pokorze swoje życie duchowe. Wiele osób przyjeżdża też, żeby podziękować za wysłuchane modlitwy o potomstwo, zdrowie czy nawrócenia - mówi ks. Sebastian Śliwiński, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Rudach.

Przypomina, że wszystkie wielkie kataklizmy - pożar lasów w okolicy Kuźni Raciborskiej, powódź, a ostatnio trąba powietrzna omijały Rudy. - Praktycznie zatrzymywały się na granicy parafii, widzimy w tym dużą opiekę Matki Bożej - dodaje.

W każdą środę o 17.00 w rudzkim sanktuarium  odbywa się nowenna do Matki Bożej Pokornej.

Dzisiaj mija 20 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Pokornej   Okolicznościowa kartka na 20. rocznicę koronacji. FB /Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach.

O ubiegłorocznym odpuście bazylikowym w Rudach, w 10. rocznicę podniesienia kościoła do godności bazyliki, można przeczytać TUTAJ.

Archiwalne zdjęcia z koronacji można zobaczyć na stronie Starego Opactwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama