107,6 FM

170 tys. zebrały Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce dla chorych na COVID-19

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka z 23 kwietnia Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce uruchomiły zbiórkę na fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi dotkniętymi COVID-19. Zebrano 170 tys. złotych. Pieniądze za pośrednictwem papieża trafią do potrzebujących na całym świecie.

Ojciec Święty poprosił Papieskie Dzieła Misyjne o koordynowanie pomocy duchowej i materialnej dla dotkniętych koronawirusem na terytoriach misyjnych. Przeznaczona jest ona szczególnie dla najbiedniejszych terenów, gdzie zaawansowana medycyna jeszcze nie dotarła. Papież przeznaczył na ten cel 750 tys. dolarów

"Na apel papieża Franciszka na portalu katolikwspiera.pl zebrano 100 tys. zł, odpowiedziały 492 osoby. Część ofiarodawców wpłacała bezpośrednio na konto PDM - w 74 wpłatach przekazało 70 tys. zł. Wpłacały osoby indywidualne różnych stanów, parafie i wspólnoty zakonne. Łączna kwota, jaką dyrekcja krajowa PDM w Polsce przekaże papieżowi, to 170 tys. zł" - podano w informacji udostępnionej PAP.

"Te środki zostaną przekazane na bezpośrednią ochronę przed epidemią najbiedniejszych na terenach misyjnych, ale też na wsparcie tych niezamożnych, zazwyczaj bardzo młodych jeszcze struktur misyjnych, instytucji służących duszpastersko i ewangelizacyjnie" - powiedział dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas.

Z pomocy funduszu ustanowionego przez papieża w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych korzysta między innymi Kościół katolicki w Bangladeszu.

Opisując sytuację w tym kraju ks. Hadima powiedział, że "z powodu lockdownu narzuconego w całym kraju większość ludzi w Bangladeszu nie ma pracy, pieniędzy na zakup żywności i w konsekwencji cierpi głód. Chrześcijanie i nasze instytucje religijne robią, co mogą, dzieląc się zasobami, aby pomóc rozwiązać tę trudną sytuację, dając cenne świadectwo wiary i dzieląc się miłością".

Pomimo trudnej sytuacji wspólnota chrześcijan w tym kraju także zdecydowała się odpowiedzieć na apel papieża Franciszka. "Wysłaliśmy list z prośbą do wszystkich diecezji i instytucji religijnych, prosząc o ofiary, a wszyscy pozytywnie odpowiadają, przesyłając drobne datki. Mamy nadzieję, że wykonamy naszą misję, jako PDM w Bangladeszu. Z drugiej strony chcemy wyrazić naszą wdzięczność, ponieważ nasza społeczność była jednym z beneficjentów tego specjalnego funduszu" - poinformował dyrektor krajowy PDM w Bangladeszu.

Dzięki specjalnemu funduszowi solidarnościowemu PDM z całego świata wsparcie dotarło już do niektórych krajów Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Pomoc otrzymały siostry klaryski z klasztoru Matki Bożej z Guadalupe w Casablance (archidiecezja Rabat, Maroko).

"Pięć klarysek pochodzących z Meksyku już dawniej z trudem utrzymywało się dzięki produkcji hostii oraz wytwarzaniu produktów spożywczych sprzedawanych w sieci restauracji. Pandemia doprowadziła do zawieszenia tych inicjatyw i siostry nie były w stanie dłużej same się utrzymywać" - poinformowały Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.

Dodano, że dzięki papieskiemu funduszowi solidarności wikariat apostolski w Puerto Gaitan w Kolumbii oraz w Liberii, w diecezji Cape Palmas, będą mogły zapewnić utrzymanie kapłanom.

"W liberyjskiej diecezji Gbarnga zgłoszono dwie pilne potrzeby duszpasterskie wynikające z kryzysu społeczno-gospodarczego: wsparcie księży i katechetów oraz stworzenie programów radiowych informujących w diecezjalnym radiu o koronawirusie" - podano w informacji.

Z funduszu skorzystają także diecezja Francistown w Botswanie oraz diecezji Umzimkulu w Republice Południowej Afryki

Według najnowszych danych Agencji Fides, 1100 miejsc misyjnych na świecie potrzebuje pomocy. Większość z nich jest w Afryce (511) i w Azji (484). Pośród setek tysięcy misjonarzy na terenach misyjnych pracuje także 2004 polskich misjonarek i misjonarzy, obecnych w 99 krajach świata.

Papieskie Dzieła Misyjne to instytucja podlegająca papieżowi i wspierająca misjonarzy i ich podopiecznych. W skład Papieskich Dzieł Misyjnych wchodzą: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW), Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA), Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) i Papieska Unia Misyjna (PUM). Powstały w XIX i XX w. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej wśród dorosłych, młodzieży, dzieci i duchowieństwa.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama