107,6 FM

Śląskie. Samorządy mają dług względem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W rozliczeniach pomoże nowy system

Sześć miast z regionu zalega z rachunkami za autobusy i tramwaje. W sumie ich dług - względem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - sięga 31 mln zł. Pomóc w rozliczeniach ma system pomiaru liczby pasażerów.

Długi samorządów względem GZMu liczone są w milionach złotych. O prolongatę w płatności składek poprosiły m. in. Świętochłowice, które miały wpłacić 3 miliony zł - mówi prezydent miasta, Daniel Beger:

W podobnej sytuacji jest Bytom, Tarnowskie Góry, Mysłowice, Ruda Śląska i Lędziny. Ale takiego problemu nie mają w Zabrzu, z czego cieszy się prezydent - Małgorzata Mańka-Szulik:

Dodajmy, że Zarząd Transportu Metropolitalnego pracuje nad wprowadzeniem automatycznego systemu liczenia pasażerów komunikacji miejskiej w regionie. Ma on pomóc w planowaniu tras, jak i rozliczeniach finansowych.

O system stara się Zarząd Transportu Metropolitalnego. Trwa w tej sprawie dialog techniczny - to procedura poprzedzająca ogłoszenie przetargu. Do czego przyda się nowy system? - wyjaśnia Zbigniew Anioł z Departamentu Komunikacji i Transportu ZTM:

Dane będą także przydatne do rozliczeń finansowych. Organizacja transportu publicznego finansowana jest ze składki zmiennej, którą gminy co roku wpłacają na ten cel do wspólnej metropolitalnej kasy.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama