107,6 FM

31.05.2020 | Męczennicy z Ugandy - Karol Lwanga i towarzysze

3 czerwca Kościół katolicki czci ugandyjskich męczenników, świętych Karola Lwangę i Towarzyszy. Byli dworzanami króla Mwangi II, który wydał wyrok na 45 chrześcijan - ci zginęli w Namugongo 3 czerwca 1886 r. W magazynie misyjnym przenosimy się do Munyonyo nad Jeziorem Wiktorii, gdzie obecnie znajduje się sanktuarium męczenników prowadzone przez franciszkanów konwentualnych z Prowincji Krakowskiej.

Męczennicy ugandyjscy   Męczennicy ugandyjscy
Krzysztof Błażyca/ Gość Niedzielny
Franciszkanie w Munyonyo stworzyli miejsce kultu   Franciszkanie w Munyonyo stworzyli miejsce kultu
Krzysztof Błażyca/ Gość Niedzielny

Zanim przeniesiemy się do Ugandy, spotkanie z Krzysztofem Błażycą - dziennikarzem "Gościa Niedzielnego", który opowiada o swojej fascynacji historią Karola Lwangi i towarzyszy. Dziennikarz opowiada też o rzeczywistości, w jakiej żyją Ugandyjczycy, szczególnie teraz, w dobie pandemii koronawirusa.

Sanktuarium Męczenników z Ugandy w Kampala Munyonyo - tam przenosimy się w magazynie misyjnym. O historii tego miejsca opowiadają franciszkanie konwentualni z prowincji krakowskiej: brat Marcin, brat Wojciech oraz brat Piotr.

W Munyonyo pracują franciszkanie z prowincji krakowskiej   W Munyonyo pracują franciszkanie z prowincji krakowskiej
Krzysztof Błażyca/ Gość Niedzielny

Jak wygląda kult męczenników w sanktuarium w Munyonyo?

Jak pracuje się w Munyonyo? - mówi brat Wojciech "Kaggwa" Szymczak.

Posąg męczennika z Ugandy   Posąg męczennika z Ugandy
Krzysztof Błażyca/ Gość Niedzielny

W  audycji wykorzystano kompozycje: ojca Deogratiasa Mugabo, wykonane przez Cherubim Chamber Chorale, skomponowane na Jubileusz SECAM (konferencja biskupów Afryki i Madagskaru), jaki miał miejsce w Munuonyo w lipcu 2019. Więcej o sanktuarium w Munyonyo można poczytać na stronach: https://www.facebook.com/pg/munyonyo/photos/?ref=page_internal oraz http://www.munyonyo-shrine.ug/ .

Kult męczenników w Ugandzie jest bardzo żywy   Kult męczenników w Ugandzie jest bardzo żywy
Krzysztof Błażyca/Gość Niedzielny
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..