107,6 FM

Bytomscy muzealnicy wydobyli prawie 100-letnią kapsułę czasu

Tuba z dokumentami i archiwaliami zachowanymi w doskonałym stanie została odnaleziona w budynku Muzeum Górnośląskiego.

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu wydobyto kamień węgielny wmurowany 18 czerwca 1929 r. Odnaleziono też tubę z dokumentami i archiwaliami zachowanymi w znakomitym stanie.

Znalezisko będzie prezentowane tylko przez kilka dni na początku lipca, podczas pierwszej odsłony wystawy zaplanowanej dla uczczenia jubileuszu 110-lecia placówki.

18 czerwca 1929 r. w niemieckim wówczas Bytomiu odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy gmach Miejskiej Kasy Oszczędności, mający zarazem być nową siedzibą dla Muzeum Miejskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wraz z przeniesieniem muzeum postanowiono nadać mu znacznie szerszy, regionalny zakres działania.

W niszy za kamieniem węgielnym umieszczono metalową tubę z aktem erekcyjnym, podpisanym przez uczestników uroczystości, a ponadto aktualne wydania gazet, dokumenty dotyczące działalności Miejskiej Kasy Oszczędności, zestaw obiegowych monet, plan Bytomia, wykaz członków Rady Miejskiej i zarządu miasta, a także wykazy aktualnych cen materiałów budowlanych i produktów spożywczych.

Bytomscy muzealnicy wydobyli prawie 100-letnią kapsułę czasu   Moment otwarcia tuby. Archiwum Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

O wydobyciu kamienia węgielnego, wmurowanego w 1929 r., zdecydowano z okazji obchodzonej w 2020 r. 110. rocznicy działalności Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, kontynuującego tradycję przedwojennego Muzeum Bytomskiego.

Po kilku godzinach ciężkiej pracy, pracownicy działu technicznego wykuli granitowy kamień z datą "1929", znajdujący się w podziemiach budynku. Tubę otwarto i poddano oględzinom w muzealnej pracowni konserwatorskiej.

Dokumenty zachowały się w doskonałym stanie. - Wyglądają, jakby umieszczono je tam wczoraj. Wiedzieliśmy z dokumentów i badań, że w tym miejscu znajduje się coś godnego uwagi, ale nie sądziliśmy, że zachowa się w tak dobrym stanie - ocenia Paweł Frelich z działu promocji Muzeum Górnośląskiego.

Będzie można je oglądać - ze względów konserwatorskich tylko przez kilka dni - na wystawie plakatów muzealnych, przygotowanej z okazji 110. rocznicy działalności muzeum. Po zamknięciu ekspozycji wszystkie dokumenty wrócą na swoje miejsce, za powtórnie wmurowany kamień węgielny, gdzie zostaną umieszczone informacje o jego otwarciu, a także opis Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu według stanu z roku 2020.

Jubileuszowa wystawa plakatów z historii tej placówki będzie miała trzy odsłony - 2 lipca, 17 września i 26 listopada. Będą to plakaty reklamujące wystawy, ale też np. wykonane przez pracowników w tzw. karnawale Solidarności, w latach 1980-1981.

Bytomscy muzealnicy wydobyli prawie 100-letnią kapsułę czasu   Dokumenty zachowały się w zadziwiająco dobrym stanie. Archiwum Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama