107,6 FM

Andrzej Płonka: Szpitale nie realizują kontraktów, więc zadłużają się coraz bardziej

Szpitale nie realizują kontraktów, więc zadłużają się coraz bardziej – powiedział w Radiu eM Andrzej Płonka, starosta bielski, prezes Związku Powiatów Polskich.

W ocenie Andrzeja Płonki zdecydowana większość szpitali, o ile nie wszystkie, w wyniku ograniczenia działalności w okresie pandemii nie realizuje zadań wynikających z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak powiedział, na wczorajszym (16.06) posiedzeniu zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przedstawiono informację, że szpitale powiatowe w Polsce są zadłużone na ponad 3 mld zł, wojewódzkie na 5 mld zł, w sumie dług polskich szpitali sięgnął 14 mld zł. Jako niepokojący przykład starosta bielski przywołał szpital w Żywcu, który miesięcznie zadłuża się na ponad 2 mln zł, choć należy do tzw. sieci. Andrzej Płonka zaznaczył, że przed paroma dniami na posiedzeniu Konwentu Starostów Woj. Śląskiego padły pierwsze zapowiedzi zwolnień „białego personelu” w szpitalach, ponieważ samorządów nie stać na utrzymanie szpitali na obecnym poziomie, gdzie 80% środków przekazywanych przez NFZ trzeba przeznaczyć na płace.

Prezes Związku Powiatów Polskich wyjaśnił też, jakie są oczekiwania związku wobec tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, która ma wspomóc samorządy w okresie łagodzenia skutków pandemii. Podkreślił, że przede wszystkim samorządy nie mają gwarancji swoich dochodów. Budżety były bowiem zatwierdzone w grudniu ubiegłego roku w oparciu o ówczesną prognozę finansową. Tymczasem w kwietniu br. wpływy z podatku PIT w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku spadły o 40 %, maj przyniósł wprawdzie ich wzrost (w porównaniu z majem 2019) o 18%, ale w sumie to daje wynik ujemny. Ukłonem w stronę samorządów Andrzej Płonka określił rządową zapowiedź możliwości rozliczania zadłużenia w czasie dłuższym niż rok, jednocześnie jednak zgłosił postulat, aby jednostki samorządu terytorialnego mogły zadłużać się o wielkość podatku, która przestała wpływać do budżetów po obniżeniu wysokości podatków. Gość „Rozmowy poranka” Radia eM wyraził niezadowolenie brakiem dialogu między władzami państwowymi a samorządami na temat możliwych do wprowadzenia rozwiązań.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy