107,6 FM

Czy wiesz czym jest żywność specjalnego przeznaczenia medycznego i kiedy warto ją stosować?

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, czyli inaczej odżywki medyczne, to bezpieczny sposób na wspomaganie organizmu chorego w walce z chorobą. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat leczenia żywieniowego.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego a niedożywienie

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego to preparaty, które stosowane są w tzw. leczeniu żywieniowym. Jest to sposób wspierania organizmu pacjenta w trakcie walki z chorobą, który polega na dbaniu o dostarczanie mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Co jest celem leczenia żywieniowego? Przede wszystkim - zapobieganie niedożywieniu. Badania potwierdzają, że organizm niedożywiony nie jest w stanie podejmować procesów regeneracyjnych, dodatkowo gorzej znosi skutki uboczne terapii i jest bardziej podatny na występowanie komplikacji. 

Dzięki odpowiednio wczesnemu wprowadzeniu leczeniu żywieniowemu możliwe jest wzmocnienie organizmu oraz zapewnienie bezpiecznych warunków choremu do podejmowania walki z chorobą.

 

Jak uniknąć niedożywienia w chorobie przewlekłej?

Niedożywienie jest poważnym, ale często bagatelizowanym problemem: szacuje się, że dotyka nawet połowy pacjentów na różnym stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Jest również typowym stanem współtowarzyszącym demencji i innym chorobom neurodegeneracyjnym, niewydolności nerek i wątroby, cukrzycy. Warto wiedzieć, że niedożywienie może występować również u osób otyłych - w takim przypadku najczęściej mówi się o niedożywieniu jakościowym, czyli niedostatecznej podaży witamin i składników odżywczych w diecie.

Zatem jak uniknąć niedożywienia? Przede wszystkim, wypatrując jego objawów. W grupie ryzyka są wszystkie osoby borykające się z chorobami przewlekłymi, cierpiące na zaburzenia łaknienia, zaburzenia odżywiania i zaburzenia metaboliczne. Dodatkowo również seniorzy, dzieci w okresie neofobii pokarmowej czy często chorujące. Jakie są objawy niedożywienia?

  • spadek masy ciała o 5-10% w skali miesiąca
  • osłabienie kondycji włosów, skóry i paznokci
  • pogorszenie samopoczucia - chroniczne zmęczenie
  • osłabienie apetytu
  • apatia i stany depresyjne.

Jeżeli u chorego wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, warto rozważyć wprowadzenie zmian żywieniowych, a po konsultacji ze specjalistą -  być może również leczenia żywieniowego.

 

Jak odżywki medyczne pomagają w chorobie?

Odżywki medyczne zawierają kompletny zestaw witamin, minerałów i substancji odżywczych, potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania i walki z chorobą. Na MojFresubin.pl znajdziesz pełne spektrum suplementów pokarmowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb chorych z każdej zagrożonej niedożywieniem grupy pacjentów. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego przygotowana jest w oparciu o najnowsze wytyczne dietetyczne: zawiera odpowiednio zbilansowane składniki tak, aby uzupełniać niedobory pokarmowe oraz niwelować deficyty powstałe na skutek braku możliwości dostarczania składników odżywczych wraz z dietą. Suplementy pokarmowe są całkowicie bezpieczne w stosowaniu, pozbawione wszystkich substancji potencjalnie uczulających czy szkodliwych (jak laktoza, gluten), są sterylne i gotowe do spożycia wprost z opakowania. Nie wymagają specjalnego przygotowania, co znacząco ułatwia opiekę nad osobą chorą. Występują w kilku smakach i formach podania (pitna, proszek, deser), dzięki czemu są łatwo przyswajalne dla pacjentów.

 

Kiedy wprowadzić suplementy pokarmowe do diety chorego?

O tym, kiedy należy wprowadzić suplementy pokarmowe do diety chorego powinien decydować lekarz prowadzący. To również on jest odpowiedzialny za decyzję, który z suplementów i w jakiej ilości będzie odpowiedni dla pacjenta. Odżywki medyczne nie powinny być stosowane na własną rękę i gdy nie zachodzą ku temu wskazania.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama