107,6 FM

Nosi je nie tylko Tom Cruise - kiedy pilotki stały się modne?

Okulary pilotki to jeden z najpopularniejszych obecnie modeli okularów przeciwsłonecznych. Wybierają go zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Niewiele noszących pilotki osób wie, że nie zostały one zaprojektowane jako akcesoria modowe.

  1. Pilotki - skąd się wzięły?
  2. Czym charakteryzują się aviatory?
  3. Skąd moda na noszenie pilotek?

Pilotki - skąd się wzięły?

Okulary pilotki opracowane zostały przez niemieckich przedsiębiorców z firmy Bausch & Lomb. Początkowo były one opracowane naprawdę z myślą o potrzebach lotników i pilotów. Chodziło o to, by mogli oni chronić oczy przed rażącym słońcem, a jednocześnie wykonywać w nich swobodnie różnego rodzaju manewry i akrobacje. Na ten pierwotny cel, jaki przyświecał powstaniu tego modelu wskazuje obowiązująca do dzisiaj ich nazwa - pilotki/aviatory.

Czym charakteryzują się aviatory?

Okulary pilotki wyróżniają się przede wszystkim lustrzanymi soczewkami, najczęściej ciemnymi lub odblaskowymi. Mają cienkie, metalowe ramki i delikatne nauszniki. To wszystko sprawia, że stanowią bardzo charakterystyczną i stylową propozycję. Pierwotnie soczewki miały być jeszcze większe niż robi się je obecnie - wszystko po to, aby przed słońcem zasłonić możliwie jak największą część twarzy. 

Skąd moda na noszenie pilotek?

Pilotki to nie jedyne ciekawe okulary, a to właśnie one pobiły serca wielu osób na całym świecie. Pierwszy raz głośno o tych okularach zrobiiło się, gdy podczas II wojny światowej Douglas McArthur wylądował w nich na Filipinach podczas II wojny światowej. Po publikacji zdjęć z tamtego wydarzenia pilotki stały się sławne. Bardzo popularne były wśród żołnierzy francuskiej armii. W latach 40. i 50. wygrały walkę z okularami z plastiku, niestety już w latach 80. sprzedaż stanęła w martwym punkcie. Wtedy firma  Bausch & Lomb zdecydowala się zainwestować miliony dolarów w lokowanie produktu w programach telewizyjnych i filmach. Kiedy aviatorski pojawiły się w filmie "Top Gun", gdzie nosili je Tom Cruise i Val Kilmer nastąpił błyskawiczny, 40% wzrost sprzedaży aviatorów.

Od tamtego czasu okulary pilotki cieszą się niemalejącą popularnością. Uznawane są za wyjątkowo stylowe, bardzo charakterystyczne, ale jednocześnie niekonwencjonalne. Dodają stylizacji charakteru, co sprawia, że bardzo często można spotkać je w magazynach modowych i na wybiegach pokazów mody nie tylko podczas prezentacji kolekcji letniej. Przeciwsłoneczne okulary pilotki dzisiaj są uznawane za ponadczasowe modowe akcesorium, którego popularność nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Nie ma drugiego tak bardzo charakterystycznego modelu okularów, który znałby cały świat. 

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama