107,6 FM

Projekty domów szkieletowych - punkt wyjścia do zbudowania własnego lokum

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Standardowe, murowane budownictwo wymaga jednak czasu, dlatego inwestorzy często rezygnują z niego na rzecz popularnych kanadyjek, czyli domów opartych na drewnianym szkielecie. Punktem wyjścia są dobre projekty domów szkieletowych oraz znalezienie firmy budowlanej, która posiada doświadczenie w tego rodzaju budownictwie.

1.     Czym jest dom szkieletowy?

2.     Zalety i wady domów szkieletowych

Projekty domów szkieletowych niczym nie różnią się od projektów domów budowanych w innej technologii. Muszą posiadać wszystkie niezbędne do realizacji projektu elementy, a dodatkowo są nieco tańsze niż gotowe projekty domów murowanych.

 

Czym jest dom szkieletowy?

Domy szkieletowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ ich wykonanie jest znacznie tańsze niż budowa domu murowanego, a co więcej, cały budynek powstaje szybko - w niektórych przypadkach wystarczą 2-3 miesiące, aby móc uzyskać stan pod klucz. Popularny dom szkieletowy to budynek, który zbudowany jest na drewnianym szkielecie. Szkielet ten powstaje z prefabrykatów, a więc jego poszczególne elementy tworzone są w fabryce i dostarczane na plac budowy w formie gotowej do montażu. To sprawia, że dom szkieletowy może powstać w krótkim czasie w każdych warunkach atmosferycznych, nawet w zimie. Jedną z niewielu, a w niektórych przypadkach jedyną formą mokrą podczas budowy, jest wylanie fundamentów - pozostałą część prac suchych, czyli połączenie poszczególnych części w jedną całość, można wykonywać przy każdej pogodzie.

 

Zalety i wady domów szkieletowych

W warunkach polskich inwestorzy decydują się na budowę domu szkieletowego głównie z dwóch powodów - postawienie takiej konstrukcji jest szybsze i tańsze niż w przypadku tradycyjnego, murowanego budownictwa. Ze względu na fakt, że poszczególne elementy powstają w fabryce, a nie na placu budowy, a ich połączenie następuje bez udziału produktów mokrych, np. zaprawy murarskiej, postawienie całego budynku zajmuje zaledwie kilka tygodni. Szkielet domu buduje się z drewna, które jest materiałem tańszym nic cegła. Tańsze są również projekty domów szkieletowych oraz usługi firm, które zajmują się stawianiem takich konstrukcji. Cała inwestycja może więc opiewać na kwoty niemal dwa razy niższe niż w przypadku domów murowanych. Wśród zalet wymienia się również lekką konstrukcję oraz możliwość budowy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, także zimą.

 

Przeciwnicy budownictwa szkieletowego odnajdują w tych konstrukcjach równie dużo wad, co zwolennicy zalet. Głównym zarzutem pod względem domów szkieletowych jest szybkie nagrzewanie się oraz równie szybkie wychładzanie, co oznacza kłopoty z utrzymaniem optymalnej temperatury zarówno zimą, jak i latem. Obecnie nowoczesne technologie pozwalają jednak przeciwdziałać tym problemom, a domy szkieletowe budowane są już nawet w technologii pasywnej. Szybkie zmiany temperatur nie zawsze są wadą - w zimie pozwalają bowiem dostosować ogrzewanie do trybu życia i zrezygnować z ogrzewania ciągłego, które jest konieczne w domach murowanych.

 

Pozostałe zarzuty dotyczą kłopotów z akustyką wnętrz oraz ich aranżacją. Zachowanie lekkiej, drewnianej konstrukcji, determinuje zaplanowanie wykończenia wnętrz już na etapie projektowania domu. Konieczne jest bowiem dodatkowe wzmocnienie miejsc, w których zostaną powieszone ciężkie elementy wyposażenia, np. kuchenne szafki lub klimatyzator. Równie kłopotliwe może być wykończenie podłogi na drewnianym stropie, która wymaga zastosowania odpowiedniego przygotowania.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama