107,6 FM

Kosmetyki samochodowe: jakie wybrać oraz dlaczego warto je stosować?

Każdy właściciel samochodu wie, że o auto należy dbać – robić regularne przeglądy techniczne, a także wymieniać części oraz płyny, które zużywają się podczas eksploatacji. Dodatkowo warto postarać się o czyste i estetyczne wnętrze samochodu, by komfort podczas jazdy był jeszcze większy. Pomoże nam w tym cała gama kosmetyków samochodowych.

Rodzaje kosmetyków samochodowych

Na rynku dostępnych jest wiele środków do pielęgnacji samochodu, które różnią się przede wszystkim zastosowaniem. Nie ma uniwersalnych rozwiązań – inne kosmetyki samochodowe należy stosować do mycia felg aluminiowych, a inne do pielęgnacji karoserii. Chociaż nie wszystkie dostępne w sklepach motoryzacyjnych specyfiki są niezbędne, jednak niektórych zdecydowanie nie powinno zabraknąć w żadnym garażu.

 

Szyby, felgi, karoseria – jak o nie dbać?

Pielęgnacja zewnętrznych elementów pojazdu jest ważna i nie tylko ze względów estetycznych – regularna konserwacja i czyszczenie karoserii pomoże uniknąć korozji.

W sklepach motoryzacyjnych znaleźć można mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji karoserii. Są to szampony i płyny do mycia, woski do polerowania oraz zabezpieczania karoserii, a nawet specjalne preparaty, które pomagają utrzymać czystość przez dłuższy czas. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń z pomocą przychodzą różnego rodzaju detergenty, które pomogą nam usunąć zanieczyszczenia, nie niszcząc przy tym lakieru.

W procesie pielęgnacji karoserii samochodowej bardzo ważnym elementem jest woskowanie, które skutecznie zabezpieczania przed zabrudzeniami i mikrouszkodzeniami. Woski dostępne w sklepach możemy podzielić na syntetyczne i naturalne. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu pt.: „Jakie kosmetyki samochodowe najlepiej zadbają o lakier Twojego auta?”.

Równie istotne są zabiegi czyszczenia felg samochodowych, chociaż niestety wielu kierowców o nich zapomina. Warto pamiętać, że na felgach, oprócz pyłu i brudu, osadzają się również opiłki z klocków hamulcowych, zatem samo mycie szamponem do karoserii nie wystarcza, a nawet może przyspieszać korozję. Dlatego do mycia felg powinno się stosować specjalne detergenty zawierające kwasy.

Mycie elementów szklanych, takich jak szyby i lusterka, oznacza przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg. Do mycia elementów szklanych należy używać środków, które nie pozostawiają smug i zapobiegają parowaniu, by nie ograniczać widoczności. Warto stosować nowoczesne specyfiki przeznaczone do mycia szyb, zawierające substancje antystatyczne, które odpychają cząsteczki kurzu, pomagając utrzymać czyste szyby przez dłuższy czas.

 

Jak dbać o wnętrze auta?

Aby utrzymać w czystości wnętrze samochodu, wystarczy regularnie przecierać deskę rozdzielczą i pulpit specjalnym specyfikiem przeznaczonym do czyszczenia elementów plastikowych samochodu. Środki te znaleźć można w sklepach w formie pianek, sprayów, a nawet jednorazowych ściereczek.

Kolejnym elementem wewnątrz pojazdu, o którym należy pamiętać, jest tapicerka. By utrzymać ją w dobrej kondycji przez wiele lat, należy stosować środki do prania dedykowane dla materiałów, z których jest wykonana. W szczególności należy dbać o tapicerki skórzane, stosując specjalistyczne środki i impregnaty, które zabezpieczają materiał przed wilgocią, kurzem oraz pękaniem.

Pamiętajmy, że regularnie myjąc swój samochód, dbamy nie tylko o komfort podczas jazdy, ale także o bezpieczeństwo – zarówno własne, jak i pasażerów.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama