107,6 FM

Jakie możliwości oferuje szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne pojawiły się na sklepowych półkach z początkiem lat 90. ubiegłego wieku, i szybko zrewolucjonizowały rynek produktów do codziennej higieny jamy ustnej. Niemal natychmiast zyskały aprobatę Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, co zaowocowało tym, że użytkownicy – ciekawi nowego sposobu czyszczenia – sięgali po nie chętnie i często. No i się nie zawodzili – już pierwsze szczoteczki soniczne gwarantowały użytkownikom lepsze czyszczenie jamy ustnej niż szczotki klasyczne, a te, które możemy nabyć dzisiaj, uchodzą za bardzo zaawansowane, wielofunkcyjne urządzenia.

Przyjrzyjmy się bliżej, co oferują nam współczesne szczoteczki soniczne i czego możemy po nich oczekiwać. Na pierwszy rzut oka szczoteczka soniczna stanowi połączenie szczoteczki rotacyjnej i klasycznej szczoteczki manualnej. Podobnie jak w modelach rotacyjnych, jej rękojeść jest dość gruba i solidnie wykonana; znaleźć możemy na niej przyciski służące do włączania czy wyłączania szczoteczki, a także zmiany trybów pracy.

Co to jest szczoteczka soniczna?

W rączkę szczoteczki wbudowany jest oczywiście akumulator oraz wszystkie podzespoły, odpowiadające za właściwą pracę urządzenia. Jeżeli zaś chodzi o podobieństwo do szczoteczki manualnej, wyraża się ono niemal analogiczną główką czyszczącą – w przypadku szczoteczek sonicznych nie jest ona okrągła, jak to ma miejsce w modelach rotacyjnych, ale właśnie podłużna, o nieruchomym włosiu.

Taki wygląd głowicy czyszczącej nie jest rzecz jasna przypadkowy. Umożliwia on szczoteczce sonicznej wykonywanie ruchów wymiatających, a zatem tych, które zdaniem ekspertów są najlepsze do codziennego mycia zębów. Ruchy wymiatające są skuteczne, a przy tym bezinwazyjne dla dziąseł, ułatwiają też przedostawanie się włosiu szczoteczki do miejsc trudno dostępnych.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna wyróżnia się nie tylko nietypowym kształtem główki czyszczącej, ale również innowacyjnym sposobem mycia zębów. Jej mechanizm sprawia, że gdy tylko włączymy szczoteczkę, głowica zaczyna emitować fale dźwiękowe, które pobudzają do działania cząsteczki pasty do zębów oraz śliny. Te zaczynają się ze sobą łączyć, powodując powstawanie milionów mikroskopijnych bąbelków. To właśnie one uderzają w powierzchnię szkliwa, usuwając z niej płytkę nazębną i inne codzienne naloty. Co więcej, mikrobąbelki są w stanie docierać do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Przykłady różnych typów i model i szczoteczek znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-soniczne

Imponująca jest także szybkość pracy szczoteczek sonicznych. Klasyczną szczoteczką manualną w ciągu minuty sprawny użytkownik jest w stanie wykonać około 200 ruchów. Dla porównania, szczoteczka rotacyjna wykonuje w tym samym czasie około 8800 ruchów oscylacyjnych i 40 000 pulsacji. Ile zaś ruchów wykonują urządzenia soniczne? Lepiej usiądźcie. Najbardziej zaawansowane modele szczoteczek, jak chociażby niektóre spod szyldu Philips Sonicare, w ciągu minuty są w stanie wykonać nawet 62 000 ruchów wymiatających!

Zalety szczoteczek sonicznych

Współczesne szczoteczki soniczne są urządzeniami niezwykle zaawansowanymi, które dają użytkownikowi wiele możliwości. Nie są to już tylko produkty służące do pielęgnacji jamy ustnej – ich wersje dla dzieci oferują najmłodszym oprócz najwyższej jakości czyszczenia wspaniałą zabawę, a przy okazji uczą właściwych nawyków higienicznych. Wszystko za sprawą możliwości spersonalizowania uchwytów wedle własnych potrzeb, a także aplikacji interaktywnych, dzięki którym nasze szkraby mogą na ekranie smartfonów na bieżąco śledzić własne postępy w szczotkowaniu.

Osobom dorosłym szczoteczki soniczne oferują jednak równie wiele. Najważniejsze zalety korzystania z nich to:

  • niezwykle skuteczne czyszczenie, gwarantowane przez nawet 62 000 ruchów wymiatających na minutę,
  • znaczne zmniejszenie ryzyka próchnicy, kamienia nazębnego, oraz nieświeżego oddechu,
  • łatwość i intuicyjność mycia,
  • możliwość spersonalizowania trybu szczotkowania wedle własnych potrzeb,
  • unikanie podrażnień, dzięki zainstalowanym w niektórych modelach czujnikom siły nacisku,
  • brak konieczności samodzielnego kontrolowania właściwego czasu mycia, za sprawą dostępnych w większości szczoteczek czasomierzy,
  • długi czas pracy szczoteczek na jednym naładowaniu (nawet do dwóch miesięcy),
  • możliwość zabrania szczoteczki w podróż za sprawą dołączonych do niektórych modeli podróżnych etui.

Klasyczne szczoteczki manualne, czy nawet szczoteczki elektryczne z okrągłymi głowicami nie są w stanie zaoferować użytkownikom tak wiele, jak modele soniczne. Niestety, pewnym mankamentem tego typu urządzeń może być ich cena – przeciętna szczoteczka soniczna jest około dwa razy droższa niż szczoteczka rotacyjna z tej samej półki.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama