107,6 FM

Katowice. Likwidacji kopalń Ruda i Wujek nie będzie. Potrzebny nowy program naprawczy dla górnictwa

Do końca września ma być przedstawiony nowy program naprawczy dla polskiego górnictwa. Taka decyzja zapadła na dzisiejszym spotkaniu związkowców z wicepremierem Jackiem Sasinem i zarządem Polskiej Grupy Górniczej.

Wicepremier Jacek Sasin, który przyjechał dziś do Katowic, zdementował informacje, jakoby rząd pracował nad projektem wygaszenia polskiego górnictwa węgla kamiennego do 2036 roku.

Nie będzie też likwidacji kopalń Ruda i Wujek, o czym nieoficjalnie mówiło się jeszcze przed dzisiejszym spotkaniem. - Strona społeczna zdecydowanie nie zaakceptowała tej propozycji programu, który został przygotowany przez zarząd PGG. Uznaliśmy wspólnie, że realizacja takiego programu – trudnego, bo PGG znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i wymaga zdecydowanych działań naprawczych – możliwa jest tylko wtedy, jeśli będzie panowała zgoda, będzie panował konsensus wszystkich stron – tłumaczył po spotkaniu minister aktywów państwowych.

Czytaj też: Katowice. Ważą się losy Polskiej Grupy Górniczej i śląskich kopalń

Wicepremier miał też przyjechać do Katowic z propozycją obniżki wynagrodzeń górników, ale wiemy - że na razie nie ma o tym mowy.

- Zarząd Polskiej Grupy Górniczej i rząd wycofał się na dzień dzisiejszy z likwidacji kopalń, o której słyszeliśmy (…). Wycofał się też z obniżek wynagrodzeń dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej - mówi Dominik Kolorz ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Po dzisiejszym spotkaniu wydano wspólny komunikat. Wiadomo, że zostanie powołany nowy zespół roboczy w celu wypracowania propozycji programu naprawczego. Mają się w nim znaleźć  "przedstawiciele pracodawców, strony społecznej, rządu oraz parlamentarzystów".


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama